2021-01-22
Grupa Azoty ZAK została członkiem Porozumienia o Współpracy Operatorów Terminali i Centrów Logistycznych Europy Środkowo-Wschodniej. Zrzeszenie, którego inicjatorem były Polskie Koleje Państwowe, integruje podmioty działające w branży TSL (transport, spedycja, logistyka).
Dotychczas Porozumienie o Współpracy Operatorów Terminali i Centrów Logistycznych Europy Środkowo-Wschodniej tworzyło 20 podmiotów z Polski i zagranicy – zarządy portów morskich oraz firmy z branży TSL. Grupa Azoty ZAK, dysponująca własnym portem z dostępem do infrastruktury drogowej i kolejowej, znalazła się w tym gronie jako pierwsze przedsiębiorstwo produkcyjne. Spółka upatruje szans biznesowych w ożywieniu żeglugi śródlądowej i korzystaniu w większym stopniu z transportu intermodalnego, co jest zbieżne z wizją Porozumienia.
– Logistyka nie jest naszą podstawową gałęzią działalności, jednak sposób jej organizacji ma olbrzymi wpływ na obszary produkcji i handlu, a co za tym idzie osiągane przez spółkę rezultaty finansowe. Dlatego w Grupie Azoty ZAK tak wielką wagę przykładamy do strategii rozwoju tego często niedocenianego obszaru. Wstępujemy do Porozumienia, by być bliżej procesów legislacyjnych i na bieżąco obserwować trendy związane z transportem intermodalnym, powszechnie uznawanym za przyszłościowy. Jednocześnie naszym celem jest być regionalnym liderem, przecierającym szlaki dla mniejszych przedsiębiorstw – mówi Artur Kamiński, wiceprezes zarządu Grupy Azoty ZAK, odpowiedzialny za logistykę.
– Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn to lider w swojej branży, jak również zarządca śródlądowego portu przeładunkowego skomunikowanego kanałami z Odrą. Okres pandemii wyraźnie pokazuje, jak ważne dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki są nieprzerwane łańcuchy dostaw, czyli prawdziwy krwioobieg przemysłu. Stąd też tak istotną rolę pełni integracja i wzajemna współpraca. Partnerskie relacje i wspólne działania już teraz przynoszą korzyści, zarówno dla uczestników Porozumienia, jak i dla klientów usług logistycznych. Dzięki przystąpieniu nowego podmiotu do tej inicjatywy będziemy mogli wspólnie budować konkurencyjną pozycję branży TSL w Europie Środkowej i Wschodniej – przekonuje Rafał Zgorzelski, członek zarządu ds. strategii i logistyki w PKP.
Porozumienie o Współpracy Operatorów Terminali i Centrów Logistycznych Europy Środkowo-Wschodniej powstało w 2018 r. z inicjatywy PKP S.A., do dziś koordynującej jego działania. Współtworzą je, obok PKP S.A., BCT – Bałtycki Terminal Kontenerowy Sp. z o.o., CLIP Intermodal Sp. z o.o., Euroterminal Sławków Sp. z o.o., Koleje Litewskie (AB LG CARGO), Logit T.J. Kowalewski i Wspólnicy Sp. j., PKP CARGO International a.s., PKP CARGO Terminale Sp. z o.o., PKP CARGO Connect Sp. z o.o., PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o., Spedycja Polska SPEDCONT Sp. z o.o., Śląskie Centrum Logistyki S.A., Terminale Przeładunkowe Sławków – Medyka Sp. z o.o., Wielkopolskie Centrum Logistyczne Konin – Stare Miasto S.A., Zarząd Portu Morskiego Elbląg Sp. z o.o., Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A., Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg Sp. z o.o., Zarząd Portu Morskiego Police Sp. z o.o., Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A., Terminal Promowy Świnoujście Sp. z o.o., Grupa Azoty ZAK S.A.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Kongres "Polska Chemia" w formule online
W 2020 r. Kongres "Polska Chemia" odbył się formule online. Polska Izba Przemysłu Chemicznego, kierując się...
Targi Packaging Innovations przyniosły szansę branży opakowaniowej, by się spotkać
W 2020 r. branża opakowaniowa miała niewiele okazji do targowych spotkań.
Targi Plastpol 2020 w cieniu pandemii
W Kielcach pomimo pandemii koronawirusa odbyły się zaplanowane pierwotnie na maj targi Plastpol.
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można...