2024-03-14
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Grupy Azoty S.A. nie podjęło uchwały w sprawie nabycia 100% udziałów w Solarfarm Brzezinka. Niepodjęcie uchwały przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie zostało poprzedzone negatywną rekomendacją Rady Nadzorczej Grupy Azoty S.A. w sprawie nabycia 100% udziałów w Solarfarm Brzezinka.
Treść uchwały, do podjęcia której nie doszło, mówiła, iż „Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki wyraża zgodę na nabycie przez Spółkę od VSB Holding GmbH 100% udziałów w kapitale zakładowym Solarfarm Brzezinka za łączną cenę za te udziały wynoszącą 37,8 mln euro, powiększoną o wynagrodzenie dodatkowe płatne na zasadzie earn-out w przypadku, gdy w okresie pięciu lat od uruchomienia przez Solarfarm Brzezinka instalacji PV o mocy 270 MWp instalacja ta zostanie rozbudowana i oddana do użytku o dodatkowe MWp DC powyżej 270 MWp, lecz nie więcej niż do 300 MWp, w wysokości 70 tys. euro za każdy dodatkowy MWp DC, lecz nie wyższe niż łącznie 2,1 mln euro”.
- Dla Grupy Azoty jednym z kluczowych celów pozostaje dekarbonizacja naszej produkcji. W najbliższym czasie będziemy podejmować decyzje co do konkretnych projektów, które powinny zostać wdrożone, aby transformacja energetyczna przeszła jak najszybciej z fazy planów do realizacji. W obszarze naszych zainteresowań pozostają projekty z zakresu energetyki odnawialnej – mówi Krzysztof Kołodziejczyk, członek Rady Nadzorczej delegowany do wykonywania obowiązków prezesa zarządu Grupy Azoty S.A.
W lipcu 2022 r. Grupa Azoty zawarła umowę o prowadzenie negocjacji wraz z wyłącznością na ich prowadzenie, dotyczących potencjalnego nabycia 100% udziałów w kapitale zakładowym Solarfarm Brzezinka. Na mocy podpisanej umowy, strony wyraziły zainteresowanie współpracą przy projekcie budowy elektrowni fotowoltaicznej „Brzezinka” o mocy około 270 MWp. Miałaby to być największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce.
Projekt rozwijany przez Solarfarm, obejmował prace przygotowawcze, budowlano-montażowe, przyłączenie do sieci elektroenergetycznej, uruchomienie i potencjalne prowadzenie elektrowni. Po ustaleniu przez Grupę Azoty i pozostałe strony umowy docelowego modelu biznesowego i parametrów techniczno-ekonomicznych oraz po spełnieniu uzgodnionych w trakcie negocjacji warunków zawieszających, Projekt PV miał zostać nabyty przez Grupę Azoty lub jej spółkę zależną. Transakcja miała stanowić istotny element realizacji celów przyjętych w Strategii Grupy Azoty do 2030 roku w zakresie pozyskania własnych źródeł energii odnawialnej.
Grupa Azoty zakłada, że łączna moc nowych OZE w 2030 roku osiągnie w przybliżeniu 380 MW. Grupa szacuje, że dzięki planowanym inwestycjom uniknie kosztu zakupu energii o wartości ponad 200 mln zł w skali roku, a średni udział OZE w produkcji energii elektrycznej wyniesie 40% do 2030 roku.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...