2023-11-07
Grupa Azoty analizuje możliwości w zakresie wspólnych inwestycji dekarbonizacyjnych z amerykańskimi partnerami oraz importu czystego amoniaku ze Stanów Zjednoczonych.
Amoniak jest dla Grupy Azoty jednym z istotniejszych obszarów kosztowych. Obejmuje on zarówno koszty wytwarzania, surowca, jak również koszty związane z jego emisyjnością. To główny powód, dla którego Grupa Azoty dąży do nawiązania współpracy z największymi podmiotami prowadzącymi działalność w zakresie zdekarbonizowanego amoniaku w USA. Docelowo może to umocnić Grupę Azoty na unijnym rynku producentów nawozów, a także wesprzeć projekty dekarbonizacyjne prowadzone w ramach Zielonej Strategii Grupy.
Największym wyzwaniem dla przedsiębiorstw w Unii Europejskiej jest osiągnięcie zerowej emisyjności netto. Przy czym to wyzwanie, na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy nabrało jeszcze większego znaczenia, w szczególności dla sektora energochłonnego, jakim jest produkcja wodoru, czy amoniaku.
- Od początków pandemii oraz agresji Rosji na Ukrainę rynek charakteryzuje się dużą zmiennością cen surowców i produktów oraz rosnącymi obciążeniami środowiskowymi wynikającymi z Europejskiej Polityki Klimatycznej. Po drugiej stronie na rynku europejskim obserwujemy niewspółmiernie niskie do ponoszonych nakładów ceny końcowych produktów. Otoczenie geopolityczne i gospodarcze ostatnich trzech lat potęguje wyzwania, a wieloletnie doświadczenie wskazuje, że aby osiągać lepsze wyniki, konieczne jest planowanie i podejmowanie działań w celu uzyskiwania przewag konkurencyjnych. Europa Środkowa jest obecnie kluczowym regionem dla produkcji amoniaku w Unii Europejskiej, odpowiadającym za prawie 40% całej produkcji unijnej. Ponad 25 producentów nawozów, prowadzących działalność w ponad 15 dużych zakładach produkcyjnych w tym regionie stanowi o bezpieczeństwie żywnościowym Europy Środkowej, a także całej Unii Europejskiej. Grupa Azoty ma świadomość, że osiągnięcie zaplanowanej przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 r. wymaga fundamentalnych inwestycji w technologie zero- i niskoemisyjne, mające zapewnić produkcję amoniaku, charakteryzującego się obniżonym poziomem emisyjności względem amoniaku produkowanego z wykorzystaniem paliw kopalnych. Inwestycje te są kluczowe dla osiągnięcia oczekiwanych przez UE celów nakładanych na sektor nawozowy, określających udział wykorzystania wodoru, amoniaku odnawialnego w dotychczasowej produkcji wodoru oraz zmniejszenia nakładów finansowych na zakup uprawnień do emisji w ramach systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Należy również pamiętać o uwarunkowaniach Polski do wytwarzania energii z OZE, której potrzeba cztero- a nawet pięciokrotnie więcej niż w konwencjonalnej metodzie wytwarzania amoniaku opartej na gazie – to uzasadnienie przedstawione przez Grupę Azoty.
W odpowiedzi na wyzwania stawiane przez politykę klimatyczną UE, Grupa Azoty dąży do nawiązania ścisłej współpracy z podmiotami ze Stanów Zjednoczonych w zakresie wspólnych inwestycji dekarbonizacyjnych oraz importu czystego amoniaku. Stany Zjednoczone, będące trzecim największym światowym producentem amoniaku, posiadają ogromne doświadczenie w zakresie infrastruktury wytwórczej oraz transportowej amoniaku z ponad 3 tysiącami kilometrów rurociągów do jego transportu, ponad 10 tysiącami magazynami amoniaku oraz infrastrukturą portową zdolną do jego eksportu.
Co najważniejsze, otoczenie regulacyjne w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej sprzyja nawiązywaniu współpracy międzykontynentalnej. Przyjęty w 2022 r. w Stanach Zjednoczonych Inflation Reduction Act wprowadza liczne zachęty finansowe dla produkcji zero- i niskoemisyjnego amoniaku, natomiast poszczególne akty przyjmowane w 2023 r. w ramach pakietu Fit for 55 w Unii Europejskiej tworzą znaczny popyt na tego rodzaju towar.
- Jako Grupa Azoty jesteśmy zdeterminowani, by dekarbonizować naszą produkcję – to działania, które są niezbędne, jeżeli chcemy utrzymać konkurencyjność w kontekście przekształceń strukturalnych otoczenia globalnego oraz kolejnych regulacji polityki klimatycznej. Dla wielu przedsiębiorstw obecna presja powoduje duże napięcie między krótkoterminowymi wynikami finansowymi a zobowiązaniami w zakresie zerowej emisji netto. Kluczowe są zatem działania integrujące redukcję kosztów i emisji dwutlenku węgla poprzez poprawę efektywności energetycznej i wydajności procesów, a także przejście na surowce o niższej emisji dwutlenku węgla. Do tych działań oraz przedsięwzięć rozwojowych Grupa Azoty poszukuje sprawdzonych partnerów z konkretnym doświadczeniem. Rozmowy z udziałem producentów nawozów z UE oraz firm ze Stanów Zjednoczonych, które prowadzą działalność w zakresie zdekarbonizowanego amoniaku, pozwalają nam określić potencjalne możliwości współpracy w obszarze niebieskiego i zielonego amoniaku. Mamy szansę, aby stać się pionierem w tym obszarze na rynku Europy Centralnej i Wschodniej i zamierzamy wykorzystać ten potencjał. Zakładam, że w najbliższym czasie będziemy mogli poinformować o założeniach wpisujących się w zrównoważony rozwój - mówi Filip Grzegorczyk, wiceprezes zarządu Grupy Azoty S.A.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...