2025-02-28
Grupa Azoty poinformowała, że w jej polickim porcie Mijanka, zakończył się rozładunek statku amoniaku, który przypłynął do firmy z północnej Afryki. Zakup tego podstawowego surowca do produkcji nawozów to efekt podejmowanych działań optymalizujących, w związku z rosnącymi kosztami produkcji własnej amoniaku, gdzie do wyprodukowania 1 tony amoniaku potrzeba co najmniej 950 m3 gazu ziemnego. Polickie zakłady Grupy posiadają jedyny w Polsce terminal przeładunkowy amoniaku, który jest konsekwentnie dostosowywany do realizowanych i planowanych dostaw.
Projekt związany z wykorzystaniem portu polickiego do importu amoniaku jest jedną z inicjatyw realizowanych w ramach Programu AZOTY BUSINESS.
Z uwagi na wysokie koszty produkcji amoniaku, związane zarówno z wysokimi cenami gazu, jak i koniecznością spełniania wymagań klimatycznych i celów transformacji energetycznej, producenci nawozów coraz częściej decydują się na jego import, co istotnie wpływa na obniżenie poziomu kosztów oraz emisyjności.
Grupa Azoty zapowiada, że będzie wykorzystywać swoje atuty portowe, aby nie tylko obniżać koszt wytworzenia produktu, ale również odgrywać ważną rolę w imporcie amoniaku do Unii Europejskiej. Jest to dla firmy możliwość rozwoju nowego obszaru biznesowego.
- Integrując obszary logistyczne w Grupie Kapitałowej, szczególna uwaga kierowana jest na dostępne zaplecze portowe. Odpowiednio zaprojektowana infrastruktura w Policach pozwoli na pełnienie funkcji swego rodzaju hubu logistycznego, z dostępem do wszystkich środków transportu, wykorzystywanych w działalności produkcyjnej. Obecnie trwają prace koncepcyjne związane z rozwojem terminalu amoniakalnego w Policach. Planowane jest postawienie nowych zbiorników oraz rozbudowa trakcji kolejowej wraz z nalewakami, co znacząco usprawni dalszą dystrybucję amoniaku zarówno w ramach Grupy, jak i do firm zewnętrznych, zainteresowanych zakupem tego surowca - poinformowała firma w komunikacie.
Grupa Azoty jest największym w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej producentem amoniaku, który wytwarzany jest na kilku instalacjach. Równolegle jest jednym z największych konsumentów tego surowca w regionie.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...