2024-04-30
Zarząd Grupy Azoty zapowiada, iż raz jeszcze przyjrzy się inwestycjom w Polimery Police oraz blok energetyczny w Puławach. Jednocześnie zapowiada intensyfikację działań odnoszących się do dekarbonizacji.
- W ostatnich latach w Grupie Azoty rozpoczęto budowę dwóch ogromnych inwestycji, to jest Polimerów Police i bloku węglowego. To projekty, które obecnie szczegółowo analizujemy w zakresie między innymi ponoszonych nakładów, ale również zasadności decyzji podejmowanych na poszczególnych etapach realizacji projektu. Musimy mieć na uwadze, że te miliardowe inwestycje zostały zainicjowane w okresie, gdy branża nawozowo - chemiczna znała już konkretne cele w zakresie transformacji energetycznej, a otoczenie stawało się coraz bardziej wymagające w tym zakresie. W połączeniu z innymi kosztownymi działaniami w zakresie przejęć podważyło to stabilność finansów Grupy. Wszystkie te czynniki spowodowały, że inwestycje i projekty z obszaru Europejskiego Zielonego Ładu nie były traktowane priorytetowo, a w perspektywie kilku najbliższych lat to właśnie one będą decydować o pozycji Grupy Azoty na poszczególnych rynkach. Podobnie nie podjęto realizacji szeregu ważnych projektów inwestycyjnych z zakresu dotychczasowego core biznesu, na przykład w obszarze amoniakalno - mocznikowym, a realizacja projektów związanych z doskonaleniem i zwiększeniem zdolności produkcyjnych nawozów opóźniały się i nie zostały zakończone - komentuje Adam Leszkiewicz, prezes Grupy Azoty.
Dodaje on, iż w firmie istnieje pełna świadomość wymagań, jakie stawia przed nią europejska polityka klimatyczna, stąd w najbliższym czasie na nowo zdefiniowana zostanie koncepcja działań dekarbonizacyjnych i plany uwzględnione w projekcie „Zielone Azoty”.
- To obszar, w którym będziemy intensyfikować nasze działania, aby docelowo Grupa Azoty mogła konkurować na rynku wysokiej jakości portfolio produktowym, o jak najniższym śladzie węglowym. Dużo uwagi w tych staraniach będzie kierowane na zrównoważony rozwój, rozumiany jako integracja kwestii środowiskowych, społecznych i zarządczych z budową wartości długoterminowej naszego biznesu - podsumowuje prezes Grupy Azoty.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...