2018-10-23
Grupa Azoty poinformowała, w jaki sposób próbuje przeciwdziałać ryzyku związanemu z koniecznością dostosowania procesów produkcyjnych do nowych wymagań prawnych, w tym wymogów środowiskowych.
Grupa Azoty ma obowiązek w sposób ciągły monitorować zmiany w otoczeniu prawnym wpływające na jej działalność. Takimi regulacjami zaś objęta jest m.in. emisja gazów cieplarnianych. System ten opiera się na przydziale darmowych uprawnień do emisji gazów cieplarnianych z instalacji, a w przypadku ich braku na zakupie w systemie aukcji. Liczba przydzielanych uprawnień jest co roku zmniejszana. Z powodu wyższego poziomu emisji CO2 w stosunku do przydziału darmowych uprawnień Grupa Azoty będzie zatem najpewniej zmuszona w przyszłości do ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z działaniami inwestycyjnymi w celu zmniejszenia emisji podtlenku azotu i dwutlenku węgla. Wielkość emisji dwutlenku węgla jest bowiem powiązana z energochłonnością produkcji.
W celu zmniejszenia tego ryzyka spółki tworzące Grupę Azoty podejmują działania na rzecz ograniczenia energochłonności procesów, a co za tym idzie zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Realizacja wdrożonej polityki energetycznej została potwierdzona certyfikatem zgodności Systemu Zarządzania Energią z normą ISO 50001. W przypadku podniesienia wielkości produkcji lub uruchamiania nowych instalacji podlegających systemowi EU ETS Grupa Azoty na bieżąco występuje do Ministerstwa Środowiska z wnioskami o przydział dodatkowych uprawnień do emisji gazów cieplarnianych z rezerwy.
Jednocześnie w Grupie Azoty funkcjonuje system monitorowania emisji objętych systemem EU ETS i prowadzone jest bieżące bilansowanie emisji gazów cieplarnianych. Firma regularnie monitoruje stan swojej faktycznej emisji oraz poziomy cen uprawnień na rynku i reaguje na ich zmienność. W przypadku wystąpienia na koniec roku niedoboru uprawnień oraz zwiększonego popytu na uprawnienia EUA na rynku istnieje ryzyko poniesienia wyższych od zakładanych kosztów.
Ryzyko negatywnego oddziaływania cen uprawnień EUA na rynku carbon ograniczane jest w Grupie Azoty poprzez uśrednianie ceny kupowanych jednostek na rynku SPOT oraz zakup uprawnień do emisji CO2 w finansowych instrumentach.
Grupa powołała ponadto wewnętrzny komitet zarządzania EU ETS, którego głównym celem jest nadzór nad wspólnym modelem zarządzania uprawnieniami do emisji CO2 w spółkach, w szczególności nad strategią handlu uprawnieniami do emisji CO2, a następnie realizacją strategii handlu uprawnieniami do emisji, wiążącej dla wszystkich spółek z Grupy Azoty.
Dodatkowo też Grupa Azoty stara się dopasować do wymagań dyrektywy IED, które dotyczą nowych standardów emisyjnych dla instalacji spalania paliw. Standardy te dotyczą w szczególności dopuszczalnych wartości emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu oraz pyłów. Dyrektywa IED oraz Prawo Ochrony Środowiska przewidują mechanizm odsunięcia w czasie daty wejścia w życie zaostrzonych standardów emisyjnych. Jednym z nich jest tzw. Przejściowy Plan Krajowy (PPK). Do PPK zgłoszono źródła spalania paliw również obejmujące obiekty wchodzące w skład Grupy Azoty.
W celu wypełnienia powyższych standardów realizowane są inwestycje: Grupa Azoty ZAK buduje nowy blok energetyczny oparty o węgiel; Jednostka Dominująca w Tarnowie instalację IMOS (instalacja mokrego odsiarczania spalin metodą magnezytową); Grupa Azoty Police instalację odsiarczania spalin.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2026
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 2/2026
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejSonda
Czy w Twojej firmie brakuje specjalistów z branży chemicznej (inżynierowie procesowi, chemicy, automatycy)?
WięcejW obiektywie
Druga edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Kosmetycznego potwierdziła potrzebę spotkań branży kosmetycznej
170 osób uczestniczyło w drugiej edycji Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Kosmetycznego....
Jubileuszowa edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Detergentowego pełna nowości i inspiracji
175 osób uczestniczyło w 15. edycji Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Detergentowego, która...
Plastpol w Kielcach miejscem prezentacji maszynowych nowości
15 tysięcy zwiedzających z Europy, Azji i Afryki, 660 wystawców z 36 krajów, setki pracujących...
Paryż stolicą przemysłu kosmetycznego
W Paris Expo Porte de Versailles odbyły się targi in-cosmetics Global 2026 – największe na świecie...