2024-05-31
419,14 mln zł wyniosły przychody Grupy Azoty w pierwszym kwartale 2024 r. w Segmencie Tworzywa. To wzrost w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, kiedy to Segment Tworzywa wypracował przychody w kwocie 353,41 mln zł. Wyższe były też wolumeny produkcji.
- Europejski rynek charakteryzował się słabą koniunkturą gospodarczą, która w warunkach nasilających się napięć geopolitycznych, wpływała negatywnie na nastroje zakupowe konsumentów. Ograniczenia logistyczne, spowodowane atakami na Morzu Czerwonym, wpływały na niższy i opóźniony import poliamidu 6 i pochodnych z Azji, co powodowało rosnące zapotrzebowanie na produkty europejskich producentów. Realny popyt w Europie z sektorów podstawowych zastosowań produktów Segmentu Tworzywa utrzymywał się jednak na niskim, chociaż stabilnym poziomie. Dlatego też wzrost sprzedaży poliamidu przez Grupę Azoty w ujeciu rok do roku był nieznaczny - poinformowała Grupa Azoty.
Ze względu na utrzymującą się trudną sytuację popytowo-podażową w pierwszym kwartale 2024 roku produkcja kaprolaktamu w Grupie Azoty Puławy nie została wznowiona.
Wypracowana w pierwszym kwartale 2024 roku marża EBITDA Segmentu Tworzywa ukształtowała się na poziomie minus 13,4%. Wyniki segmentu obejmują również produkcję i sprzedaż spółki Grupy Azoty Polyolefins, będącej na etapie uruchomienia instalacji i testów rozruchowych.
W ramach Segmentu Tworzywa w Grupie Azoty powstają tworzywa inżynieryjne (poliamid 6 i tworzywa modyfikowane), polipropylen (homopolimery i kopolimery) pochodzący z produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu oraz produkty towarzyszące, jak kaprolaktam, a także inne chemikalia. Produkcja tego obszaru realizowana jest przez cztery spółki: w Tarnowie, Policach, Puławach oraz Guben w Niemczech. Grupa Azoty jest liderem w produkcji poliamidu 6 w Polsce, a spośród producentów w Unii Europejskiej zajmuje trzecią pozycję. Natomiast projekt Grupy Azoty Polyolefins to docelowo największy zakład przemysłowy produkcji propylenu i polipropylenu w Europie Środkowo-Wschodniej.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...