2024-05-08
W ostatnich kwartałach Grupa Azoty podejmowała liczne działania w zakresie realizacji swojej strategii w odniesieniu do Segmentu Biznesowego Agro.
Grupa Azoty konsekwentnie utrzymuje, iż priorytetem jest rozwoju ma być w kolejnych latach produkcja i sprzedaż nawozów mineralnych, azotowych, azotowych z siarką, dwu- i wieloskładnikowych. W ramach realizacji inicjatyw strategicznych, wspierających cele Segmentu Agro, realizowane są projekty B+R, koncentrujące się na poszerzonym, specjalistycznym portfolio nawozowym. Równocześnie, w ocenie Grupy Azoty, działania inwestycyjne w obszarze Agro wiążą się z dodatkowymi korzyściami, wpisującymi się w dążenie Grupy do neutralności klimatycznej i ograniczaniem emisji CO2, m.in. poprzez wykorzystanie ciepła odpadowego czy też poprzez modernizację instalacji chemicznych poprawiających wskaźniki zużycia zarówno energii, jak i surowców.
Podawanym przez firmę przykładem takich działań może być Nowa Koncepcja Energetyczna realizowana w Grupie Azoty ZAK. Jest to pakiet siedmiu dużych zadań inwestycyjnych o łącznej wartości ok. 300 mln zł, których wdrożenie przełożyć ma się bezpośrednio na znaczące zmniejszenie zużycia węgla. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu ciepła procesowego, pochodzącego z instalacji amoniaku, do wytwarzania mediów energetycznych i energii elektrycznej. Do końca 2023 roku zrealizowano sześć zaplanowanych projektów inwestycyjnych. Ostatni zostanie zakończony do końca trzeciego kwartału 2024 roku.
Z kolei w Grupie Azoty Police zrealizowany został projekt zagospodarowaniu wodoru z Grupy Azoty Polyolefins na instalacji amoniaku, co przyczyni się do zmniejszenia zużycia gazu ziemnego do produkcji amoniaku oraz pozwoli obniżyć opłaty za emisję dwutlenku węgla.
W Jednostce Dominującej w Tarnowie realizowany był z kolei projekt budowy instalacji stężonego roztworu azotanu amonu, którego realizacja umożliwi poprawę efektywności produkcji, dzięki znacznemu obniżeniu energochłonności procesu wytwarzania nawozów oraz pozwoli na redukcję zużycia energii w procesie produkcyjnym o ponad 250 tys. GJ
rocznie. Nowa instalacja umożliwi również zmniejszenie wskaźników zużycia surowców podstawowych, co wpłynąć ma w ocenie Grupy Azoty na obniżenie kosztów pracy instalacji, a także na zmniejszenie oddziaływania procesu produkcyjnego nawozów na środowisko oraz na zredukowanie ilości powstających ścieków procesowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań w zakresie konstrukcji aparatów, automatyki pomiarowej i zabezpieczeniowej pozytywne efekty zostaną zaobserwowane również w obszarze bezpieczeństwa technicznego instalacji.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...
Sukces XIII Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej
11 czerwca 2024 r. odbyła się trzynasta edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej. Tym...