2026-05-14
Grupa Azoty, mimo trudnego otoczenia rynkowego, kontynuowała w 2025 roku ambitny program modernizacji i inwestycji ukierunkowanych na zmniejszenie wpływu na środowisko. Realizowane projekty skupiały się przede wszystkim na obniżeniu zużycia energii, redukcji emisji oraz gospodarce odpadami.
W ramach Jednostki Dominującej w Tarnowie przeprowadzono kilka kluczowych inwestycji proekologicznych. Niektóre zakończono, inne są w toku.
Trwa budowa instalacji neutralizacji strąceniowej, która pozwoli znacząco obniżyć zużycie energii cieplnej w procesie produkcyjnym oraz zmniejszyć oddziaływanie na środowisko. Inwestycja jest realizowana w ograniczonym zakresie - obecnie trwa weryfikacja założeń projektowych.
Została wstrzymana budowa nowej jednostki odwodornienia cykloheksanolu dostosowanej do zdolności wytwórni cykloheksanonu z fenolu. Celem projektu było ograniczenie zużycia pary wodnej i gazu ziemnego. Wykonano etap projektowy. Podobnie wstrzymano – choć prawdopodobnie tylko czasowo – budowę węzła produkcji kwasu azotowego o stężeniach powyżej 60% wag. wraz z rozbudową zdolności magazynowych. Prace projektowe zostały zakończone, a realizacja ma zostać wznowiona w 2026 roku. Kontynuowana jest natomiast modernizacja jednostek 1-4 instalacji azotynu amonu. Jej efektem będzie znacząca redukcja emisji tlenków azotu.
W Grupie Azoty Puławy realizowano modernizację instalacji kwasu azotowego oraz budowę nowych instalacji kwasu azotowego, neutralizacji i produkcji nawozów bazujących na tym surowcu. Zainstalowano także trzy nowe kosze katalityczne na jednej z linii produkcji kwasu azotowego.
W Grupie Azoty Fosfory oprócz dotychczasowego odzysku popiołu ze spalania osadów ściekowych, rozpoczęto odzyskiwanie popiołów lotnych z torfu i drewna. Na instalacji nawozowej odzyskano w 2025 roku około 3,1 tys. ton popiołów, co przełożyło się na wyraźne ograniczenie ilości odpadów kierowanych na składowiska.
Kontynuowane są także prace badawczo-rozwojowe nad składowiskiem fosfogipsu we współpracy z Instytutem Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku. Po pierwszym etapie badań, który potwierdził stateczność skarp, w marcu 2025 rozpoczęto drugi etap z poszerzonym monitoringiem i zmodyfikowanymi metodami pomiarowymi.
W Grupie Azoty Kędzierzyn osiągnięto konkretne rezultaty ekologiczne. Wymieniono kosz katalityczny na instalacji kwasu azotowego TK IV, co przełożyło się na redukcję emisji podtlenku azotu. Oddano do stałej eksploatacji nową kotłownię szczytowo-rezerwową na gaz ziemny, co pozwoliło na trwałe wyłączenie starych, nieekologicznych kotłów węglowych.
Kontynuowano również działania remediacyjne na terenie byłej instalacji BKM, których celem jest przywrócenie gruntów do stanu spełniającego normy dla terenów przemysłowych.
Z klei w Grupie Azoty Police zakończono modernizację kanalizacji deszczowej poprzez montaż separatorów na wylotach W1, W2 i W3 w Porcie Barkowym. Dzięki temu podczyszczane są wody opadowe odprowadzane do Kanału Barkowego. Trwa montaż kotłów gazowych do produkcji pary, co ma zmniejszyć emisje z Elektrociepłowni EC II i dostosować instalację do wymogów konkluzji BAT.
Na instalacji kwasu siarkowego realizowane są kolejne inwestycje ograniczające emisje, m.in. wymiana katalizatorów wanadowych oraz chłodnic płaszczowo-rurowych.
Z kolei Grupa Azoty Siarkopol przygotowuje budowę elektrowni fotowoltaicznej dla Zakładu Górniczego o mocy 1 MWp z opcją rozbudowy do 1,5 MWp.
Kluczowe inwestycje w redukcję emisji, gospodarkę o obiegu zamkniętym i odchodzenie od węgla powinny przełożyć się na poprawę wyników środowiskowych spółki w najbliższych latach.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2026
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 2/2026
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejSonda
Czy w Twojej firmie brakuje specjalistów z branży chemicznej (inżynierowie procesowi, chemicy, automatycy)?
WięcejW obiektywie
Druga edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Kosmetycznego potwierdziła potrzebę spotkań branży kosmetycznej
170 osób uczestniczyło w drugiej edycji Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Kosmetycznego....
Jubileuszowa edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Detergentowego pełna nowości i inspiracji
175 osób uczestniczyło w 15. edycji Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Detergentowego, która...
Plastpol w Kielcach miejscem prezentacji maszynowych nowości
15 tysięcy zwiedzających z Europy, Azji i Afryki, 660 wystawców z 36 krajów, setki pracujących...
Paryż stolicą przemysłu kosmetycznego
W Paris Expo Porte de Versailles odbyły się targi in-cosmetics Global 2026 – największe na świecie...