2022-06-28
Synthos realizuje liczne projekty w zakresie zwiększania efektywności gospodarki o obiegu zamkniętym.
Grupa Synthos stopniowo zwiększa udział surowców wtórnych i odnawialnych, zastępując surowce pierwotne surowcami pochodzącymi z recyklingu lub odnawialnymi. W 2021 roku udział surowców pochodzących z recyklingu lub surowców odnawialnych zwiększył się z 232 ton do 355 ton. Spółka zwiększa zastosowanie kluczowych monomerów pochodzących z recyklingu oraz bio, aby osiągnąć poziom 10% w całkowitym zużyciu do 2030 roku. Jako kluczowe monomery zdefiniowano butadien, styren, octan winylu. Aby spełnić założony cel należy zakupić lub wyprodukować około 100 tys. ton monomerów z recyklingu lub bio rocznie. Przyjęto, że w przypadku zwiększenia zdolności produkcyjnych, ilość potrzebnych monomerów zwiększy się proporcjonalnie do zwiększenia produkcji.
Potwierdzenie pochodzenia monomerów z recyclingu lub BIO odbywa się poprzez dostarczenie przez dostawcę Deklaracji zrównoważonego rozwoju ISCC Plus. W 2021 roku Synthos podjął również działania w kierunku wdrożenia deklaracji ISCC Plus dla swoich instalacji produkcyjnych. Wykonano certyfikację instalacji InVento w Oświęcimiu oraz rozpoczęto certyfikację dla instalacji butadienu, polistyrenu oraz kauczuków w Synthos Kralupy. Dzięki tym działaniom Synthos będzie mógł potwierdzić zawartość surowców bio oraz z recyklingu w swoich produktach.
Firma deklaruje, iż dobierając kontrahentów w zakresie przetwórstwa odpadów kieruje się możliwością przetwarzania odpadów w ramach gospodarki obiegu zamkniętego lub możliwości nadania im tzw. drugiego życia. Przykładem jest zagospodarowanie, przez wybranego kontrahenta, odpadów polimerowych jako paliwa alternatywnego, które później jest wykorzystywane w cementowniach, co pozwala na zaoszczędzenie węgla czy gazu.
Jednocześnie w firmie trwają prace nad produktami i technologiami, które stają się coraz bardziej przyjazne środowisku. Do grupy produktów zrównoważonych można zaliczyć produkowane w Synthos materiały izolacyjne i kauczuki oraz dyspersje i kleje. Ocieplenie budynków z wykorzystaniem materiałów izolacyjnych poprawia ich efektywność energetyczną i pozwala na redukcję ilości wyemitowanego CO2 o co najmniej 2,3 mln ton rocznie. Zastosowanie kauczuków syntetycznych w oponach o niskim oporze toczenia pozwala na redukcję emisji CO2 w transporcie o 240 tys. ton rocznie. Zastosowanie ekodyspersji w produkcji farb i lakierów pozwala na zmniejszenie emisji lotnych związków organicznych pochodzących właśnie z tych farb o 250 ton rocznie. W minionym roku rozpoczęto proces kalkulacji śladu węglowego dla wszystkich produktów oraz pilotażowo śladu środowiskowego dla wybranych produktów.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 2/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Artykuł sponsorowany
2,460.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej - spotkanie dla ponad 170 osób
7 czerwca w Warszawie, w obecności ponad 170 gości, odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii...
Plastpol prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem dla branży
Targi Plastpol są środkowoeuropejskim liderem imprez branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i...
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...