2022-06-28
Synthos realizuje liczne projekty w zakresie zwiększania efektywności gospodarki o obiegu zamkniętym.
Grupa Synthos stopniowo zwiększa udział surowców wtórnych i odnawialnych, zastępując surowce pierwotne surowcami pochodzącymi z recyklingu lub odnawialnymi. W 2021 roku udział surowców pochodzących z recyklingu lub surowców odnawialnych zwiększył się z 232 ton do 355 ton. Spółka zwiększa zastosowanie kluczowych monomerów pochodzących z recyklingu oraz bio, aby osiągnąć poziom 10% w całkowitym zużyciu do 2030 roku. Jako kluczowe monomery zdefiniowano butadien, styren, octan winylu. Aby spełnić założony cel należy zakupić lub wyprodukować około 100 tys. ton monomerów z recyklingu lub bio rocznie. Przyjęto, że w przypadku zwiększenia zdolności produkcyjnych, ilość potrzebnych monomerów zwiększy się proporcjonalnie do zwiększenia produkcji.
Potwierdzenie pochodzenia monomerów z recyclingu lub BIO odbywa się poprzez dostarczenie przez dostawcę Deklaracji zrównoważonego rozwoju ISCC Plus. W 2021 roku Synthos podjął również działania w kierunku wdrożenia deklaracji ISCC Plus dla swoich instalacji produkcyjnych. Wykonano certyfikację instalacji InVento w Oświęcimiu oraz rozpoczęto certyfikację dla instalacji butadienu, polistyrenu oraz kauczuków w Synthos Kralupy. Dzięki tym działaniom Synthos będzie mógł potwierdzić zawartość surowców bio oraz z recyklingu w swoich produktach.
Firma deklaruje, iż dobierając kontrahentów w zakresie przetwórstwa odpadów kieruje się możliwością przetwarzania odpadów w ramach gospodarki obiegu zamkniętego lub możliwości nadania im tzw. drugiego życia. Przykładem jest zagospodarowanie, przez wybranego kontrahenta, odpadów polimerowych jako paliwa alternatywnego, które później jest wykorzystywane w cementowniach, co pozwala na zaoszczędzenie węgla czy gazu.
Jednocześnie w firmie trwają prace nad produktami i technologiami, które stają się coraz bardziej przyjazne środowisku. Do grupy produktów zrównoważonych można zaliczyć produkowane w Synthos materiały izolacyjne i kauczuki oraz dyspersje i kleje. Ocieplenie budynków z wykorzystaniem materiałów izolacyjnych poprawia ich efektywność energetyczną i pozwala na redukcję ilości wyemitowanego CO2 o co najmniej 2,3 mln ton rocznie. Zastosowanie kauczuków syntetycznych w oponach o niskim oporze toczenia pozwala na redukcję emisji CO2 w transporcie o 240 tys. ton rocznie. Zastosowanie ekodyspersji w produkcji farb i lakierów pozwala na zmniejszenie emisji lotnych związków organicznych pochodzących właśnie z tych farb o 250 ton rocznie. W minionym roku rozpoczęto proces kalkulacji śladu węglowego dla wszystkich produktów oraz pilotażowo śladu środowiskowego dla wybranych produktów.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...