2023-11-23
Koncern Evonik chce znacząco rozszerzyć swoje zaangażowanie w opracowywanie rozwiązań dla gospodarki o obiegu zamkniętym. Od 2030 r. zamierza generować co najmniej 1 miliard euro rocznie dodatkowej sprzedaży produktów i technologii działających w obiegu zamkniętym.
- Gospodarka o obiegu zamkniętym jest silnym motorem wzrostu firmy Evonik i pomaga nam generować trwałą wartość. Strategia naszej Grupy, dotycząca gospodarki o obiegu zamkniętym, opiera się na kilku dźwigniach. Evonik chce w dalszym ciągu wzmacniać swoje działania za pomocą dodatków i specjalności dla gospodarki o obiegu zamkniętym. Jednocześnie pragnie w większym stopniu wykorzystywać niekopalne surowce bazujące na materiałach pochodzących z recyklingu, biomasie i CO2. W dalszym ciągu rozwijamy także własne technologie zamykania obiegu, np. recykling chemiczny strumieni odpadów PET, których nie można poddać recyklingowi mechanicznemu. Opracowujemy także technologie, które jako surowce wykorzystują dwutlenek węgla i biosurowce – powiedział Harald Schwager, wiceprezes zarządu Evonik.
- Chcemy, aby cała branża chemiczna miała charakter zamknięty. Dzięki naszej wiedzy specjalistycznej w zakresie specjalistycznych chemikaliów wspieramy naszych klientów w przechodzeniu na zastosowania o obiegu zamkniętym, ułatwiając ich produkcję i sprawiając, że procesy są bardziej wydajne i poprawiają jakość zgodnie z zasadami ekoprojektowania dla obiegu zamkniętego – dopowiada Lauren Kjeldsen, dyrektor działu materiałów inteligentnych odpowiedzialna za program gospodarki o obiegu zamkniętym w Evonik.
Działania koncernu są ujęte w ogólnogrupowym programie gospodarki o obiegu zamkniętym.
- Udana gospodarka o obiegu zamkniętym wymaga przede wszystkim silnej współpracy i doskonałej pracy zespołowej. Budując ekosystemy z naszymi partnerami, będziemy rozwijać cykle wzdłuż różnych działających łańcuchów wartości. Evonik zawsze postrzegał efektywne wykorzystanie zasobów jako część swojego DNA. Wraz z uruchomieniem w 2020 r. globalnego programu dotyczącego tworzyw sztucznych o obiegu zamkniętym, zaczęliśmy wprowadzać tworzywa sztuczne w obiegu zamkniętym. W 2022 roku dodatkowa sprzedaż z tej działalności wyniosła już ponad 30 milionów euro. Przekroczyło to oczekiwania samej firmy, a Evonik zaplanował do 2030 roku dodatkową sprzedaż na poziomie co najmniej 350 milionów euro rocznie. Nasz nowy program zastępuje dotychczasowy globalny program dotyczący tworzyw sztucznych o obiegu zamkniętym i jest ukierunkowany na wszystkie łańcuchy wartości. Dla firmy Evonik jest to klucz do zrównoważonego wzrostu, który w równym stopniu uwzględnia aspekty ekonomiczne, ekologiczne i społeczne – tłumaczy Patrick Glöckner, szef programu w koncernie Evonik.
Wiele produktów Evonik już przyczynia się do tworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym w różnych łańcuchach wartości. Przykłady te obejmują:
- produkty oparte na surowcach o obiegu zamkniętym, które w nazwie produktu są oznaczone eCO, np. VESTAMID® eCO,
- dodatki poprawiające efektywność i wydajność procesów recyklingu oraz jakość materiałów pochodzących z recyklingu, np. w mechanicznym recyklingu tworzyw sztucznych,
- adsorbenty CHLOROCEL™ do usuwania zanieczyszczeń w chemicznym recyklingu tworzyw sztucznych,
- spoiwo termozgrzewalne DEGACRYL® do produkcji opakowań jednomateriałowych, które są szczególnie łatwe w recyklingu.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...
Sukces XIII Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej
11 czerwca 2024 r. odbyła się trzynasta edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej. Tym...