2019-08-14 / Autor: Anna Jarosik
Globalny rynek dyspersji polimerowych wart jest 7,6 mld dolarów. Wzrost odbywa się w tempie 5% rocznie z uwagi na zapotrzebowanie pochodzące z branży produkcji farb i powłok.
Dyspersje polimerowe stosuje się w farbach dekoracyjnych i powłokach, głównie ze względu na ich różnorodne właściwości. Obejmują one zwiększenie wytrzymałości i zmniejszenie ilości energii wymaganej do suszenia. Dyspersje polimerowe są również stosowane w powłokach ochronnych. Jednocześnie są przyjazne dla środowiska naturalnego.
Zapewniają dobrą przyczepność do podłoży zawierających celulozę. Dodatkowo dyspersje polimerowe stosuje się w klejach do drewna. Przykładowo, wodne dyspersje poliuretanowe to dyspersje polimerowe stosowane w powłokach i klejach, które wykorzystują wodę jako główny rozpuszczalnik. Tego typu dyspersje są używane w celu zmniejszenia zużycia produktów na bazie rozpuszczalników, z uwagi na wzrost przepisów dotyczących ilości lotnych związków organicznych i niebezpiecznych zanieczyszczeń powietrza.
To branża produkcji farb i powłok ma najbardziej znaczący udział w globalnym rynku dyspersji polimerowych. Przesuwa się ona w kierunku stosowania technologii o niskiej zawartości lotnych związków organicznych i przyjaznych dla środowiska, m.in materiałów na bazie wody. Ten czynnik mocno napędza zapotrzebowanie na dyspersje polimerowe.
Również obawy związane ze środowiskiem naturalnym, spowodowane rosnącym śladem węglowym, skłoniły użytkowników do stosowania klejów na bazie wodnej dyspersji polimerowej. Dyspersje polimerów zapewniają korzyści środowiskowe poprzez zmniejszenie śladu węglowego. Zmniejszają również całkowity koszt produkcji klejów. Okazuje się, że wysokiej jakości dyspersje polimerów zapewniają czystą płynność i dobrą tolerancję wypełniacza, aby zminimalizować ryzyko niestabilności podczas krzyżowego zanieczyszczenia podłoża.
W przypadku dyspersji polimerowych na bazie rozpuszczalników to są one formułowane przy użyciu rozpuszczalnika i żywicy podstawowej. Rozpuszczalnik odparowuje, gdy jest stosowany w powłokach. Dość powszechnie stosowane rozpuszczalniki zawierają znaczne ilości LZO, które są toksyczne dla ludzi. Zastosowanie dyspersji polimerowych na bazie rozpuszczalników w farbach, powłokach i klejach prowadzi do pogorszenia jakości powietrza. Doprowadziło to do wdrożenia surowszych norm dotyczących powłok i klejów na bazie rozpuszczalników. Organy regulacyjne w Stanach Zjednoczonych i Europie wdrożyły surowe zasady dotyczące emisji LZO.
Globalny rynek dyspersji polimerów jest skonsolidowany i jednocześnie zdominowany przez dużych producentów. Kilku największych producentów ma w swoich rękach 60% udziałów w branży. Wśród nich wyróżniamy Wacker Chemie; BASF; Clariant; AkzoNobel; The Dow Chemicals, Celanese Corporation oraz Huntsman Internal LLC.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...