2022-05-31
Komitet ECHA ds. Oceny Ryzyka (RAC) zgodził się zachować obecną klasyfikację glifosatu jako powodującego poważne uszkodzenie oczu i działającego toksycznie na organizmy wodne. Na podstawie szeroko zakrojonego przeglądu dowodów naukowych komisja ponownie stwierdziła, że klasyfikowanie glifosatu jako czynnika rakotwórczego nie jest uzasadnione.
RAC doszedł do wniosku, że należy zachować istniejące klasyfikacje glifosatu jako substancji, która powoduje poważne uszkodzenie oczu i jest toksyczna dla organizmów wodnych z długotrwałymi skutkami. Komitet stwierdził, że dostępne dowody naukowe nie spełniają jednak kryteriów klasyfikacji glifosatu pod kątem działania toksycznego na narządy docelowe lub jako substancji rakotwórczej, mutagennej lub działającej szkodliwie na rozrodczość.
Komitet ocenił niebezpieczne właściwości glifosatu na podstawie kryteriów zawartych w rozporządzeniu w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania (CLP). Przy formułowaniu opinii uwzględniono obszerny tom danych naukowych i setki komentarzy otrzymanych podczas konsultacji.
Nowa opinia RAC jest zgodna z propozycją czterech państw członkowskich, które obecnie oceniają glifosat: Szwecji, Francji, Węgier i Holandii, a także z opinią RAC z 2017 r.
Przyjęta opinia zostanie opublikowana na stronie internetowej ECHA i przesłana do Komisji Europejskiej i Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) do połowy sierpnia. EFSA przeprowadzi ocenę ryzyka związanego z glifosatem, która ma być gotowa w lipcu 2023 r.
Komisja Europejska przeanalizuje wnioski EFSA oraz raport oceny odnowienia przygotowany przez Szwecję, Francję, Węgry i Holandię. Komisja przedstawi następnie państwom członkowskim sprawozdanie z odnowienia i projekt rozporządzenia określające, czy zatwierdzenie glifosatu może zostać odnowione, czy nie.
Wraz z Komisją i państwami członkowskimi ECHA wdraża zharmonizowany proces klasyfikacji i oznakowania (CLH) dla substancji niebezpiecznych. Celem jest ochrona zdrowia ludzi i środowiska przed zagrożeniami, które mają największe znaczenie. Zharmonizowana klasyfikacja i oznakowanie skupia się wyłącznie na niebezpiecznych właściwościach substancji: jej potencjalnej szkodliwości. Nie ocenia narażenia ludzi ani środowiska na glifosat. Będzie to część wzajemnej oceny ryzyka przeprowadzonej przez EFSA.
Komitet ds. Oceny Ryzyka składa się z naukowców nominowanych przez państwa członkowskie UE i mianowanych przez zarząd ECHA we własnym imieniu. W skład komitetu wchodzą obserwatorzy z różnych organizacji UE reprezentujących społeczeństwo obywatelskie, środowisko akademickie i przemysł. Razem odpowiadają za wydawanie opinii naukowych, które są następnie wykorzystywane przez Komisję Europejską i państwa członkowskie UE przy podejmowaniu decyzji o tym, jak należy kontrolować zagrożenia chemiczne.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 2/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Artykuł sponsorowany
2,460.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej - spotkanie dla ponad 170 osób
7 czerwca w Warszawie, w obecności ponad 170 gości, odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii...
Plastpol prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem dla branży
Targi Plastpol są środkowoeuropejskim liderem imprez branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i...
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...