2025-02-19
Komisja Europejska zatwierdziła, zgodnie z przepisami UE dotyczącymi pomocy państwa, francuski program o wartości 500 mln euro na wsparcie chemicznego recyklingu niektórych rodzajów odpadów tworzyw sztucznych.
Francja powiadomiła Komisję o swoich planach wprowadzenia programu o wartości 500 mln euro na wsparcie inwestycji w chemiczny recykling niektórych rodzajów odpadów tworzyw sztucznych, takich jak tacki, folie, butelki inne niż napojowe i materiały tekstylne o określonej zawartości poliestru. Program ma na celu wsparcie technologii chemicznego recyklingu, które przekształcają mieszane i/lub zanieczyszczone odpady z tworzyw sztucznych z powrotem w surowce „podobne do dziewiczych”. Program przyczyni się do realizacji celu UE, jakim jest cyrkularność procesów produkcji i konsumpcji, jako części szerszej transformacji przemysłu w kierunku neutralności klimatycznej.
W ramach programu pomoc będzie udzielana w formie dotacji bezpośrednich. Program jest otwarty dla firm każdej wielkości i działających we wszystkich sektorach. Maksymalna kwota pomocy wynosi 40% kosztów kwalifikowalnych, które są dodatkowymi kosztami inwestycyjnymi obliczonymi przez porównanie całkowitych kosztów inwestycyjnych projektu chemicznego recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych z kosztami projektów mniej przyjaznych dla środowiska.
Jest to pierwszy program pomocy państwa, który zezwala na pomoc na rzecz efektywnego gospodarowania zasobami i wspierania przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Komisja stwierdziła, że program jest konieczny i właściwy, aby umożliwić wdrożenie chemicznego recyklingu tworzyw sztucznych. Program ma „efekt zachęty”, ponieważ beneficjenci nie zrealizowaliby odpowiednich inwestycji bez wsparcia publicznego. Francja wprowadziła wystarczające zabezpieczenia, aby zapewnić, że program będzie miał ograniczony wpływ na konkurencję i handel w UE. W szczególności program jest otwarty dla wszystkich przedsiębiorstw działających we wszystkich sektorach, a pomoc jest ograniczona do minimum niezbędnego do realizacji projektów.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...