2024-12-17
Organizacja Fertilizers Europe, będąca głosem europejskiej branży nawozowej, poparła wniosek o wprowadzenie taryf na rosyjskie i białoruskie nawozy i wezwała Komisję Europejską do podjęcia szybkich działań w tej sprawie.
Poparcie Fertilizers Europe odnosi się do dwóch inicjatyw państw członkowskich UE, które wzywają do wprowadzenia taryf na rosyjskie i białoruskie nawozy. Państwa - w tym gronie wiodącą rolę sprawczą odgrywa Polska - deklarują, że konieczne jest pilne działanie, aby powstrzymać sytuację, w której sprzedaż rosyjskich nawozów stanowi finansowanie inwazji rosyjskiej na Ukrainę, przy jednoczesnym zabezpieczeniu strategicznej autonomii UE w zakresie produkcji żywności i nawozów.
Podczas posiedzenia Rady Handlowej UE, Polska wraz z Estonią, Łotwą i Litwą wezwała Komisję Europejską do podjęcia zdecydowanych działań w sprawie zatrzymania rosnącego importu rosyjskich i białoruskich nawozów do UE. Jednocześnie Szwecja wraz z siedmioma innymi państwami członkowskimi UE (Dania, Estonia, Finlandia, Irlandia, Litwa, Łotwa i Polska) wezwała Komisję do złożenia wniosku w sprawie zwiększenia taryf na import produktów rosyjskich i białoruskich do UE, w tym nawozów.
- Naprawdę cieszymy się z apeli państw unijnych o wprowadzenie ceł na gotowe nawozy z Rosji i Białorusi. Każdego miesiąca Europa staje się coraz bardziej zależna od importu z Rosji i Białorusi. Gwałtowny wzrost importu do UE - mamy 117% wzrost importu mocznika z Rosji między sezonem 2020/2021 a 2023/2024 - który skutkuje rosnącą zależnością, jasno pokazuje, że nadszedł czas na działanie. Rosnące uzależnienie od nawozów z Rosji stanowi nie tylko zagrożenie dla suwerenności rolniczej Europy, ale także dla celów środowiskowych, do których dążymy. Główne nawozy produkowane w UE są średnio o 50-60% mniej emisyjne niż produkty rosyjskie. Nałożenie ceł na rosyjskie nawozy odetnie dochody rosyjskiej machiny wojennej i doprowadzi do spadku zagerożenia nadmiernego polegania na rosyjskim imporcie, jak to miało miejsce w przypadku niedawnego kryzysu energetycznego. Pomoże to również zapobiec destabilizacji rynku nawozów w UE i umożliwi krajowym producentom kontynuowanie zielonej transformacji ich działalności. Dlatego wzywamy Komisję Europejską do niezwłocznego przedstawienia wniosku w sprawie taryf, które skutecznie zatrzymałyby import nawozów z Rosji i Białorusi do UE. Środki te, choć mają zastosowanie wyłącznie do UE i są wystarczająco surowe, aby w praktyce ograniczyć taki import, nie wpłyną na eksport do krajów trzecich i zostaną zaprojektowane tak, aby zapobiec destabilizacji rynku - powiedział Antoine Hoxha, dyrektor generalny Fertilizers Europe.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...