2024-11-18
Organizacja Fertilizers Europe, będąca głosem europejskiego sektora nawozowego, skomentowała aktualną sytuacje w branży nawozowej. W jej ocenie, wielkim problemem jest wzrost importu rosyjskich nawozów do UE oraz fakt, że w ten sposób Rosja, za pośrednictwem europejskich konsumentów, finansuje wojnę przeciwko Ukrainie. Jednocześnie Fertilizers Europe zwraca uwagę na konieczność zwiększenia produkcji nawozów niskoemisyjnych w państwach UE.
Z danych organizacji branżowej wynika, że pomiędzy sezonem rolniczym 2020/2021 a 2023/2024 import z Rosji wzrósł o 117%, osiągając 1,78 mln ton w sezonie 2023/2024. Tym samym europejscy rolnicy są coraz bardziej uzależnieni od nawozów, które nie spełniają wysokich standardów produkcyjnych, mających na celu ograniczenie emisji dwutlenku węgla i promowanie przyjaznych dla środowiska alternatyw. Import rosyjskich nawozów do UE wprost finansuje też wojnę.
1 października 2023 r. Rosja wprowadziła tymczasowe cło eksportowe na nawozy do 10% w celu sfinansowania wysiłku wojennego. Podczas gdy Europa zmniejszyła swoją zależność od rosyjskiego gazu, obecnie importuje ten sam rosyjski gaz tyle tylko, że w postaci nawozu azotowego. Ponadto 1 stycznia 2024 r. weszła w życie ustawa o podatku od nadmiernych zysków w Federacji Rosyjskiej. Ministerstwo Finansów Federacji Rosyjskiej ogłosiło, że na rok 2023 budżet otrzymał prawie 3,15 mld euro z nadwyżek zysków, z czego 600 mln euro wygenerowano z importu nawozów.
- UE jest w trakcie odłączania swojej gospodarki od rosyjskiego gazu w ramach europejskiego bezpieczeństwa i strategicznej autonomii. Jednak ryzykuje, że stanie się coraz bardziej zależna od rosyjskich nawozów, czyli gazu w formie surowca. Ta rosnąca zależność od rosyjskich surowców zagraża bezpieczeństwu i przystępności cenowej dostaw żywności do UE, co prowadzi do uzbrajania zasobów reżimu rosyjskiego. Tego ostatniego, jak już pokazano w przypadku gazu ziemnego, nie można traktować jako wiarygodnego partnera, zwłaszcza jeśli chodzi o sektory strategiczne, takie jak rolnictwo - tłumaczą przedstawiciele Fertilizers Europe,
W ocenie organizacji, UE powinna wprowadzić środki gwarantujące autonomię i niezależność od rosyjskich nakładów oraz inwestować w niskoemisyjną krajową produkcję nawozów, zgodnie z celami Europejskiego Zielonego Ładu. Przemysł nawozowy UE ma bowiem niezbędne zdolności do dostarczania nawozów azotowych rolnikom z UE.
- Producenci nawozów z UE mają niezbędne zdolności, aby zapewnić rolnikom z UE dostęp do nawozów azotowych, bez konieczności polegania na rosyjskim imporcie mocznika. W 2022 r. całkowite zużycie składników odżywczych w UE-27 wyniosło 16 mln ton, z czego około 9,3 mln ton przypadało na nawozy azotowe. Całkowita zdolność produkcyjna UE wynosi 14,8 mln ton. Rynek europejski jest rynkiem otwartym, a udział produktów importowanych w konsumpcji UE historycznie wynosi około 32% popytu UE. Zakłady produkcyjne nawozów w UE są strategicznie rozmieszczone w całej Unii Europejskiej i są najlepiej przygotowane do zaopatrywania lokalnych rolników w wysokiej jakości składniki odżywcze - brzmi stanowisko Fertilizers Europe.
Już teraz jednak wiadomo, że ten ogromny wzrost importu rosyjskich nawozów zaszkodził przemysłowi UE, który już wcześniej cierpiał z powodu bezprecedensowego wzrostu cen gazu ziemnego. 70% przemysłu amoniaku w UE zostało tymczasowo zamknięte we wrześniu 2021 r. Na początku 2023 r. 40-50% wszystkich zakładów amoniaku w UE było nadal zamkniętych i dopiero teraz sytuacja powoli wraca do normy, chociaż 10-20% produkcji w UE jest nadal zawieszone. Najbardziej znaczącym przykładem tego kryzysu było całkowite zamknięcie zakładu amoniaku przez BASF na początku 2023 r.
- Obecna sytuacja poważnie zagraża zrównoważonemu rozwojowi przemysłu nawozowego UE w perspektywie średnio- i długoterminowej - konkludują przedstawiciele Fertilizers Europe.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...