2023-04-06
Organizacja Fertilizers Europe wzywa Komisję Europejską do zapewnienia czystej produkcji amoniaku w Europie.
Branżowa organizacja, będąca głosem europejskiego przemysłu nawozowego, wystosowała apel do KE, w którym domaga się zapewnienia dalszej produkcji czystych nawozów i amoniaku w Europie. Aby zachować ten kluczowy element bezpieczeństwa żywnościowego, ustawodawcy powinni uwzględnić wodór niskoemisyjny w nowelizacji dyrektywy RED.
Wodór jest wykorzystywany do produkcji amoniaku: głównego budulca nawozów. W rezultacie przemysł nawozowy jest zarówno jednym z głównych użytkowników, jak i producentów wodoru w Europie, wytwarzając go w ilości około 3 mln ton rocznie.
W ocenie Fertilizers Europe, amoniak, który ma większą gęstość wodoru niż sam wodór, będzie kluczowym elementem każdej przyszłej gospodarki wodorowej, ponieważ będzie odgrywał rolę nie tylko w produkcji nawozów, ale także jako paliwo żeglugowe lub rozwiązania do magazynowania energii. Amoniak jest jednym z pierwszych sektorów przemysłowych, które będą musiały dokonać znaczącej zmiany w kierunku odnawialnego wodoru. Politycy powinni to zapewnić i zmiana ta powinna odbywać się bez narażania na szwank ciągłej produkcji tego kluczowego półproduktu. Jeśli w Europie nie będzie się produkować amoniaku, ryzykujemy zastąpienie jednej zależności inną, co będzie miało poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa żywnościowego i strategicznej autonomii UE.
- Jako jeden z sektorów najbardziej dotkniętych nowym celem dotyczącym wykorzystania paliw odnawialnych pochodzenia niebiologicznego, określonym dla przemysłu przez dyrektywę w sprawie energii odnawialnej uważamy, że taki cel musi być możliwy do osiągnięcia. Aby zapewnić osiągnięcie tego celu, należy spełnić szereg warunków, z których najważniejszym jest dostęp do przystępnej cenowo odnawialnej energii elektrycznej, który niestety różni się znacznie w różnych państwach członkowskich, gdzie obecnie produkowany jest amoniak. Zapominanie o tych różnicach byłoby szkodliwe dla europejskiego przemysłu. Dlatego należy w pełni uwzględnić potencjał niskoemisyjnego wodoru w zakresie dekarbonizacji europejskiego przemysłu. Będzie to pozytywny sygnał dla rozwoju i produkcji czystego wodoru, przy jednoczesnym utrzymaniu wiążącego celu dla paliw odnawialnych pochodzenia niebiologicznego – brzmi stanowisko Fertilizers Europe.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...