2023-12-08
Evonik znacząco rozszerza swoje zaangażowanie w opracowywanie rozwiązań dla gospodarki o obiegu zamkniętym. Od 2030 r. ten producent chemii specjalistycznej zamierza generować co najmniej 1 miliard euro rocznie dodatkowej sprzedaży produktów i technologii o obiegu zamkniętym. - Gospodarka o obiegu zamkniętym jest silnym motorem wzrostu firmy Evonik i pomaga nam tworzyć trwałą wartość – powiedział Harald Schwager, wiceprezes zarządu Evonik.
Strategia Grupy dotycząca gospodarki o obiegu zamkniętym opiera się na kilku dźwigniach. Evonik chce w dalszym ciągu wzmacniać swoje działania za pomocą dodatków i chemikaliów specjalistycznych dla gospodarki o obiegu zamkniętym. Jednocześnie w większym stopniu zamierza wykorzystywać surowce bazujące na materiałach pochodzących z recyklingu, biomasie i CO2. Spółka w dalszym ciągu rozwija też własne technologie zamykania obiegu, np. recyklingu chemicznego strumieni odpadów PET, których nie można poddać recyklingowi mechanicznemu. Opracowuje ponadto technologie, które jako surowce wykorzystują dwutlenek węgla i biosurowce.
- Współpraca jest kamieniem węgielnym programu gospodarki o obiegu zamkniętym. Chcemy, aby cała branża chemiczna miała charakter zamknięty. Dzięki naszej specjalistycznej wiedzy w zakresie chemikaliów wspieramy klientów w przechodzeniu na zastosowania o obiegu zamkniętym, czyniąc ich procesy produkcyjne łatwiejszymi pozwalając zwiększyć wydajność tych procesów – stwierdziła Lauren Kjeldsen, odpowiedzialna za program gospodarki o obiegu zamkniętym w Evonik.
W jej ocenie, koncern zawsze postrzegał efektywne wykorzystanie zasobów jako część swojego DNA. Wraz z uruchomieniem w 2020 r. globalnego programu dotyczącego tworzyw sztucznych o obiegu zamkniętym zaczął już wprowadzać tworzywa sztuczne w obiegu zamkniętym. W 2022 roku dodatkowa sprzedaż z tej działalności wyniosła ponad 30 milionów euro. Przekroczyło to oczekiwania samej firmy, a Evonik zaplanował do 2030 roku dodatkową sprzedaż na poziomie co najmniej 350 milionów euro rocznie.
Przyjęty teraz nowy program koncernu zastępuje globalny program dotyczący tworzyw sztucznych o obiegu zamkniętym i jest ukierunkowany na wszystkie łańcuchy wartości. Dla firmy ma to być klucz do zrównoważonego wzrostu, który w równym stopniu uwzględnia aspekty ekonomiczne, ekologiczne i społeczne.
Wiele produktów Evonika już obecnie przyczynia się do tworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym w różnych łańcuchach wartości. Przykłady te obejmują produkty oparte na surowcach o obiegu zamkniętym, które w nazwie są oznaczone symbolem eCO, np. VESTAMID® eCO; jak również chodzi o dodatki poprawiające efektywność i wydajność procesów recyklingu oraz jakość materiałów pochodzących z recyklingu, np. w mechanicznym recyklingu tworzyw sztucznych. Inne produkty z tej grupy to choćby adsorbenty CHLOROCEL™ do usuwania zanieczyszczeń w chemicznym recyklingu tworzyw sztucznych; spoiwo termozgrzewalne DEGACRYL® do produkcji opakowań jednomateriałowych, które są szczególnie łatwe w recyklingu. Jednocześnie też możliwa jest do osiągnięcia zwiększona trwałość i żywotność wyrobów dzięki wysokowydajnym tworzywom sztucznym (VESTAMID®) i środkom sieciującym (VESTAMIN®, VESTANAT®).
Evonik jest jednym ze światowych liderów w branży chemii specjalistycznej. Działa w ponad 100 krajach i w 2022 roku wygenerowała sprzedaż na poziomie 18,5 miliarda euro i zysk operacyjny na poziomie 2,49 miliarda euro. Program gospodarki o obiegu zamkniętym (CEP) firmy postawił sobie za cel osiągnięcie gospodarki o obiegu zamkniętym we współpracy z partnerami zewnętrznymi i wygenerowanie dodatkowej sprzedaży o wartości ponad 1 miliarda euro rocznie od 2030 roku.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...