2022-07-07 / Autor: Dominik Wójcicki
Niemiecki koncern Evonik to jeden z największych europejskich specjalistów w kreowaniu innowacyjnych rozwiązań chemicznych. W ubiegłym roku firma na badania i rozwój wydała 464 mln euro. Pieniądze te nie idą na marne, bo Evonik jest aktualnie właścicielem około 24 tys. patentów i zgłoszeń czekających na opatentowanie. W samym tylko 2021 r. przybyło mu 280 wniosków patentowych. Za prace R&D odpowiada zespół w liczbie 2,6 tys. osób, pracujących w ponad 30 lokalizacjach na całym świecie.
Innowacje podstawą rozwoju
Działania badawczo-rozwojowe podejmowane przez Evonik są dostosowane do sześciu obszarów wzrostu innowacyjności. Są to: zrównoważone odżywianie – tworzenie nowych produktów i usług na rzecz zrównoważonego żywienia zwierząt gospodarskich i ludzi; rozwiązania dla opieki zdrowotnej – opracowywanie nowych materiałów do implantów, jako składników nośników do hodowli komórkowych oraz innowacyjnych preparatów leków; zaawansowane składniki żywności – tworzenie portfolio prozdrowotnych substancji i suplementów diety, jako wkładu w zdrowe odżywianie; membrany – rozszerzenie technologii membranowej w celu wydajnej separacji gazów do dalszych zastosowań; rozwiązania kosmetyczne – opracowywanie kolejnych produktów opartych na naturalnych źródłach kosmetyków i zoptymalizowanych sensorycznie pod kątem produktów do pielęgnacji skóry oraz produkcja przyrostowa – opracowywanie produktów i technologii do druku 3D.
Celem firmy, któremu służą te wszystkie działania, jest wygenerowanie sprzedaży bazującej na innowacjach o ponad 1 miliarda euro więcej do 2025 r. względem roku 2015 r.
To skupienie się na pracach badawczo-rozwojowych widać choćby po rokrocznie zwiększających się nakładach. W 2019 r. Evonik wydał na B+R kwotę 428 mln euro, w roku 2020 było to 433 mln euro, a w 2021 r. przywoływane już 464 mln euro.
– Nasze programy R&D są zarządzane przy użyciu autorskiego, wieloetapowego procesu Idea-to-Profit, aby wspierać systematyczny rozwój projektów aż do ich opłacalnej komercjalizacji. Nasz zestaw innowacji obejmuje zupełnie nowe opcje biznesowe, a także działania mające na celu zabezpieczenie i poprawę perspektyw dotychczasowej aktywności biznesowej. Oprócz innowacji w zakresie produktów i procesów, nacisk kładziony jest na modele biznesowe i innowacje systemowe. Nasze portfolio projektów jest dostosowane do różnych strategii poszczególnych linii biznesowych. Koncentrujemy się na obszarach wzrostu o wysokich korzyściach w zakresie zrównoważonego rozwoju. Poprzez sieci badawcze współpracowaliśmy w 2021 r. z partnerami z przemysłu, uniwersytetów i instytutów badawczych przy ponad 50 otwartych projektach innowacyjnych. Na nasze działania otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości ponad 5 mln euro, m.in. z Komisji Europejskiej i budżetu Republiki Federalnej Niemiec. Nasza działalność badawczo-rozwojowa prowadzona jest poprzez wewnętrzne zespoły badawczo-rozwojowe w poszczególnych dywizjach biznesowych oraz strategiczną jednostkę badawczą Creavis, a także fundusz Evonik Venture Capital. Ramy strategiczne naszego B+R określa rada ds. badań, rozwoju i innowacji, która jest również odpowiedzialna za alokację zasobów ludzkich i finansowych. Na czele rady stoi członek zarządu odpowiedzialny za chemikalia i innowacje – opowiadają przedstawiciele koncernu Evonik.
Podstawą relacje z klientami
W ich ocenie, sukces prac badawczo-rozwojowych Evonika zależy nie tylko od bliskich relacji z obecnymi klientami, ale tak że od rozszerzenia tych powiązań poza normalne łańcuchy wartości. Aby zapewnić strategiczne partnerstwa w zakresie innowacji, konieczne jest natomiast zidentyfikowanie nowych rynków na wczesnym etapie ich tworzenia się. Takiemu dostępowi do potencjalnych nowych źródeł biznesu służą działania z zakresu corporate venture capital. Firma inwestuje w szczególności w wyspecjalizowane fundusze technologiczne i start-upy o strategicznym znaczeniu dla siebie. W ten sposób uzyskuje wgląd w innowacyjne rozwiązania na bardzo wczesnym etapie. Od 2012 roku zrealizowała około 40 takich inwestycji. Jednym z sukcesów jest JeNaCell, start-up biotechnologiczny, który Evonik przejął w całości w ubiegłym roku po tym, jak po raz pierwszy zainwestował w niego w 2015 r. Owocem tej współpracy jest powstanie nanostrukturalnego biomateriału do stosowania w technologii medycznej i dermatologii do leczenia ran i oparzeń, a także w hydroaktywnej pielęgnacji skóry.
– Nasze specjalistyczne produkty chemiczne wnoszą nieodzowny wkład w korzyści płynące z produktów końcowych dostarczanych przez naszych klientów. Ścisła współpraca z klientami pozwala nam budować głęboką wiedzę na temat ich działalności, dzięki czemu możemy oferować rozwiązania dostosowane do ich specyfikacji oraz rozbudowaną obsługę techniczną. Nasze centra technologiczne i centra kompetencji klientów odgrywają w tym aspekcie ważną rolę na całym świecie. Badania i rozwój zorientowane na rynek są kluczowym motorem naszego rentownego wzrostu. Opiera się to na posiadanej przez nas silnej kulturze innowacji, która jest zakorzeniona w zarządzaniu innowacjami i rozwoju zarządzania. Wysoko wyszkoleni pracownicy są kluczowym czynnikiem tego sukcesu, dlatego opracowaliśmy szeroki zakres działań mających na celu pozyskiwanie i rozwijanie utalentowanych i wykwalifikowanych pracowników oraz pozycjonowanie firmy Evonik, jako preferowanego pracodawcy w celu ich utrzymania – tłumaczą władze koncernu, przybliżając w ten sposób znaczenie prowadzonych w nim prac badawczo-rozwojowych.
W tym kontekście ważna jest także rola specjalnej jednostki ds. innowacji strategicznych Creavis, która znajduje się w strukturach koncernu. Jednostka Creavis pracuje nad innowacjami transformacyjnymi, które wykraczają poza skoncentrowanie działalności operacyjnej podmiotów gospodarczych na produktach i rynku. Jej trzy klastry inkubacyjne: defosylacja, nauki przyrodnicze i rozwiązania wykraczające poza chemię mają za zadanie wnieść kluczowy wkład w osiągnięcie celów biznesowych i zrównoważonego rozwoju firmy.
Na przykład klaster defosylacji opracowuje rozwiązania o wysokim wzroście, które umożliwiają przemysłowi zmniejszenie zależności od surowców kopalnych i ułatwiają przejście do neutralnej dla klimatu gospodarki wodnej. Klaster nauk przyrodniczych koncentruje się na nowych koncepcjach zrównoważonej i zasobooszczędnej produkcji żywności oraz zapobieganiu i leczeniu chorób. Rozwiązania wykraczające poza chemię wykorzystują wiedzę dziedzinową i rozwiązania oparte na danych do tworzenia bezpiecznych, cyrkularnych i identyfikowalnych łańcuchów wartości.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 2/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Artykuł sponsorowany
2,460.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej - spotkanie dla ponad 170 osób
7 czerwca w Warszawie, w obecności ponad 170 gości, odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii...
Plastpol prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem dla branży
Targi Plastpol są środkowoeuropejskim liderem imprez branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i...
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...