Data publikacji: 2020-09-11
Evonik w swoim kompleksie w Marl inwestuje w rozwój produkcji w trzech specjalistycznych obszarach: tert. butanolu (TBA), diizobutenu (DiB) i 3,5,5-trimetyloheksanalu (TMH). Wartość zadania to 15 mln euro. Ukończenie planowane jest w przyszłym roku.
Inwestycja będzie polegała na usunięciu tzw. wąskich gardeł na istniejących liniach wytwórczych, co pozwoli na podniesienie produkcji pochodnych izobutenu o 50%. Jednocześnie wzrośnie czystość produktu TMH z poziomu ponad 88% do poziomu ponad 96%. Oznacza to, że w przyszłości klienci będą mogli używać TMH bezpośrednio we własnym procesie produkcyjnym bez dodatkowego oczyszczania ho, oszczędzając w ten sposób czas i pieniądze.
Produkty TBA, DiB i TMH są wytwarzane w izobutenowej części sieci produkcyjnej. Cieszą się rosnącym popytem i mają duży potencjał wzrostu w przyszłości. Evonik ma ogromne doświadczenie w produkcji pochodnych izobutenu o wysokiej czystości produktu i izomeru.
- Nasza inwestycja wspiera wysoką dynamikę wzrostu w dziedzinie syntetycznych wysokowydajnych smarów. Opracowujemy również nowe zastosowania dla naszych specjalistycznych chemikaliów z obszaru petrochemicznego. Dzięki poszerzeniu oferty pochodnych izobutenu będziemy w stanie zaoferować klientom jeszcze lepsze połączenie niezawodności dostaw, elastyczności i jakości produktów – stwierdził Hinnerk Becker z koncernu Evonik.
TBA jest dostępny w EVONIK w dwóch klasach („czysty” i „azeotropowy”) i jest używany do produkcji nadtlenków organicznych dla przemysłu tworzyw sztucznych, jako rozpuszczalnik specjalny oraz do produkcji powłok tabletek przez przemysł farmaceutyczny.
DiB to silnie rozgałęziona cząsteczka C8. Ze względu na swoją wysoką czystość może być stosowana jako półprodukt do produkcji stabilizatorów UV, wysokowydajnych smarów oraz specjalnych żywic polimerowych.
TMH, jako aldehyd o wysokiej czystości izomerycznej, jest półproduktem do produkcji wysokowydajnych smarów (zwłaszcza chłodząco-smarujących) oraz dodatków do smarów, a także komponentem i półproduktem do specjalnych produktów w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Kongres "Polska Chemia" w formule online
W 2020 r. Kongres "Polska Chemia" odbył się formule online. Polska Izba Przemysłu Chemicznego, kierując się...
Targi Packaging Innovations przyniosły szansę branży opakowaniowej, by się spotkać
W 2020 r. branża opakowaniowa miała niewiele okazji do targowych spotkań.
Targi Plastpol 2020 w cieniu pandemii
W Kielcach pomimo pandemii koronawirusa odbyły się zaplanowane pierwotnie na maj targi Plastpol.
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można...