2023-11-23
Surfaktanty stanowią integralną część szerokiej gamy produktów użytku osobistego i domowego, służąc jako niezbędne składniki do czyszczenia, pienienia, emulgowania, solubilizacji i kondycjonowania. Jednak tradycyjne środki powierzchniowo czynne stwarzają wyzwania w zakresie zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa. Firma Evonik opracowała przełomową platformę zrównoważonych biosurfaktantów glikolipidowych, obejmującą soforolipidy i ramnolipidy.
Nowe biosurfaktanty oferują wyjątkowe właściwości czyszczące, biokompatybilność, biodegradowalność i niską toksyczność ekologiczną. Evonik jest pierwszą firmą produkującą ramnolipidy w ilościach komercyjnych, skutecznie odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na bezpieczne i zrównoważone biosurfaktanty.
W ocenie koncernu Evonik, obecnie rośnie troska o zrównoważony rozwój i bezpieczeństwo produktów. Szczególnie na rynku produktów do pielęgnacji ciała i domu istnieje duże zapotrzebowanie na naturalne i łagodne składniki pochodzące z odpowiedzialnych źródeł.
Środki powierzchniowo czynne mają podstawowe znaczenie w licznych zastosowaniach higieny osobistej i domowej, począwszy od detergentów do prania, szamponów i środków do mycia ciała, po smary, farmaceutyki i środki ochrony roślin. Służą jako składniki podstawowe, spełniając istotne funkcje, takie jak oczyszczanie, pienienie i rozpuszczanie.
Tradycyjne środki powierzchniowo czynne doskonale sprawdzają się w różnych zastosowaniach, ale często wykazują słabą biodegradowalność, co stwarza zagrożenie dla ekosystemów i systemów wodnych. Niektóre tradycyjne środki powierzchniowo czynne mogą również powodować podrażnienie skóry i inne problemy zdrowotne. Co więcej, te środki powierzchniowo czynne są zazwyczaj pochodzenia petrochemicznego lub pochodzą z nadmiernie eksploatowanych upraw oleistych.
Jednym ze skutecznych rozwiązań tych problemów jest zastąpienie tradycyjnych środków powierzchniowo czynnych biosurfaktantami. Te naturalne środki powierzchniowo czynne powstają w procesie biotechnologii. Biosurfaktanty, zwłaszcza glikolipidy, stanowią bardziej zrównoważoną alternatywę.
Glikolipidy, zwykle występujące w błonach komórkowych mikroorganizmów, można wytwarzać w naturalnych procesach fermentacji z wykorzystaniem zasobów odnawialnych. Zawierają cząsteczki identyczne z naturalnymi, co zapewnia doskonałą biokompatybilność, wysoką biodegradowalność i minimalną toksyczność ekologiczną. Zastosowania do pielęgnacji osobistej i domowej na bazie glikolipidów są zarówno skuteczne, jak i łagodne, co czyni je atrakcyjnymi dla konsumentów i producentów środków higieny osobistej poszukujących naturalnych, łagodnych i zrównoważonych produktów.
Jako lider technologii glikolipidowych firma Evonik opracowała szeroką gamę glikolipidów nowej generacji. Te przyjazne dla środowiska glikolipidy są produkowane w drodze biofermentacji, charakteryzującej się niskim śladem węglowym i wykorzystaniem odpowiedzialnie pozyskiwanych, w 100% odnawialnych surowców. Doskonale pienią się, oczyszczają i solubilizują, dzięki czemu idealnie nadają się do produktów higieny osobistej, takich jak szampon i żel pod prysznic, a także do zastosowań domowych, takich jak zmywanie naczyń, czyszczenie twardych powierzchni i pranie.
Soforolipidy, jako pierwsze glikolipidy do zastosowań w kosmetyce i środkach czystości, powstają w wyniku fermentacji drożdży i występują naturalnie w substancjach takich, jak miód trzmielowy. Pozyskuje się je na skalę przemysłową z cukru i oleju rzepakowego, zapewniając łagodność dla skóry i oczu.
Ramnolipidy jako następna generacja w środkach czystości i kosmetykach składają się z ramnozy i kwasów tłuszczowych i są wytwarzane przez niektóre mikroorganizmy. Firma Evonik opracowała ramnolipidy przy użyciu bezpiecznego szczepu bakterii i surowca cukrowego, w wyniku czego powstają biodegradowalne, przyjazne dla skóry i wysoce skuteczne środki powierzchniowo czynne.
Innowacyjny proces biotechnologiczny firmy Evonik umożliwił produkcję ramnolipidów w ilościach komercyjnych. Znacząca inwestycja doprowadziła do powstania pierwszego na świecie zakładu produkującego ramnolipidy, co stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie rynku na zrównoważone biosurfaktanty.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...