2023-10-12
Evonik wprowadza pierwszy na świecie filament PEEK wzmocniony włóknem węglowym do długoterminowych implantów medycznych drukowanych w 3D. Filament o nazwie VESTAKEEP® z 12% lub 20% zawartością włókna węglowego powstał w celu łatwiejszej produkcji implantów. Wyrównanie włókna węglowego można kontrolować podczas procesu drukowania 3D. Idealna równowaga wysokiej wytrzymałości, plastyczności i niskiej masy sprawia, że PEEK jest niezawierającą metalu alternatywą dla implantów.
Opracowany przez Evonik inteligentny biomateriał można przetwarzać za pomocą powszechnych technologii druku 3D opartych na wytłaczaniu, takich jak wytwarzanie stopionych włókien (FFF). Dwa nowe dostępne włókna, o nazwach handlowych VESTAKEEP® iC4612 3DF i VESTAKEEP® iC4620 3DF, zawierają odpowiednio 12% i 20% włókna węglowego. Gatunki te oferują wybór materiału w zależności od wymaganej wytrzymałości i właściwości elastycznych implantów drukowanych w 3D, takich jak płytki kostne i inne protezy rekonstrukcyjne.
VESTAKEEP® iC4612 3DF i VESTAKEEP® iC4620 3DF oferują ogromne korzyści wynikające z wytrzymałości i wysokiej zawartości włókna węglowego, połączonej z ciągliwością komponentu PEEK. Dodatkowe zalety produktu obejmują możliwość określenia ułożenia włókien węglowych podczas procesu drukowania 3D, wysoką biokompatybilność dla pacjentów z alergią na metale oraz brak artefaktów promieni rentgenowskich.
- Wprowadzając pierwszy na świecie filament PEEK wzmocniony włóknem węglowym do długoterminowych implantów medycznych, kontynuujemy projektowanie biomateriałów, które otwierają nowe możliwości w dzisiejszej technologii medycznej w zakresie leczenia dostosowanego do potrzeb pacjenta – mówi Marc Knebel, dyrektor ds. systemów medycznych w firmie Evonik.
VESTAKEEP® iC4612 3DF i VESTAKEEP® iC4620 3DF o średnicy 1,75 mm są dostarczane na szpulach 500 g i 1000 g, które można stosować bezpośrednio w standardowych drukarkach 3D FFF/FDM do materiałów PEEK. Filament podlega rygorystycznemu zarządzaniu jakością materiałów medycznych.
- Żadna inna dziedzina zastosowań nie ukazuje tak bardzo zalet druku 3D, takich jak indywidualizacja czy swoboda projektowania, jak technologia medyczna. Na przykład w zastosowaniach urazowych rozwiązania drukowane 3D oferują ogromną przewagę czasową w porównaniu z tradycyjnie produkowanymi urządzeniami medycznymi. Można sobie wyobrazić, że rozwiązania dostosowane do potrzeb pacjenta będą mogły zostać wyprodukowane w ciągu dwóch lub trzech dni, co znacznie usprawni fazę rekonwalescencji – dodaje Marc Knebel.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...