2020-10-21
Koncerny Evonik i Siemens Energy uruchomiły pilotażową instalację, która wykorzystuje dwutlenek węgla i wodę do produkcji chemikaliów. Niezbędna energia elektryczna pochodzi ze źródeł odnawialnych. Zakład pilotażowy znajduje się w Marl, a innowacyjna technologia sztucznej fotosyntezy powinna przyczynić się do sukcesu rewolucji energetycznej. Zadanie to istotna część projektów badawczych Rheticus I i II, które są sponsorowane przez Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań (BMBF). Wartość inwestycji wynosi 6,3 mln euro.
- Cieszę się, że tworzymy przyjazne dla klimatu procesy produkcyjne w przemyśle chemicznym i jednocześnie kreujemy nowe innowacyjne produkty. Instalacja działa w Niemczech, ale potencjalnie może być wykorzystywana na całym świecie. Otwiera to obiecujące możliwości dla eksportu naszej technologii. Chcemy promować skuteczną ochronę klimatu i nadal mieć silną bazę przemysłową w Niemczech – powiedziała Anja Karliczek, niemiecka minister edukacji i badań
- Ochrona klimatu nie jest możliwa bez chemii, ponieważ nasza branża dostarcza i opracowuje rozwiązania w zakresie zwrotu energii. Projekty badawcze, takie jak Rheticus, są motorem motywującym dla działań na rzecz zrównoważonego społeczeństwa. Jednocześnie ostrzegam przed szybkim tempem odchodzenia od paliw kopalnych - stwierdził Harald Schwager, wiceprezes Evonik odpowiedzialny za innowacje.
Projekt badawczy Rheticus jest efektem ubocznym projektu Copernicus, jednej z największych inicjatyw badawczych rządu federalnego Niemiec w zakresie transformacji systemu energetycznego. Rheticus pokazuje, jak ideę Power-to-X (zamiana energii np. w chemikalia) można z powodzeniem wprowadzić w życie.
Dla wprowadzanej w ramach projektu idei sztucznej fotosyntezy naukowcy wykorzystali prawa przyrody. Podobnie jak rośliny wykorzystują energię słoneczną do produkcji cukru, na przykład z dwutlenku węgla i wody, tak sztuczna fotosynteza wykorzystuje energię odnawialną do produkcji cennych chemikaliów z CO2 i wody w drodze elektrolizy przy pomocy bakterii. Ten rodzaj sztucznej fotosyntezy może służyć jako magazyn energii, a tym samym pomóc zamknąć obieg węgla i zmniejszyć zanieczyszczenie atmosfery dwutlenkiem węgla.
Instalacja pilotażowa została uruchomiona w Marl, największym zakładzie Evonik. Składa się z elektrolizera CO opracowanego przez Siemens Energy, elektrolizera wody i bioreaktora wykorzystującego know-how firmy Evonik. W elektrolizerach dwutlenek węgla i woda są w pierwszym etapie przekształcane w tlenek węgla i wodór za pomocą energii elektrycznej. Ten gaz syntezowy jest używany przez odpowiednie mikroorganizmy do produkcji specjalnych chemikaliów, początkowo do celów badawczych. Są to na przykład materiały wyjściowe do produkcji tworzyw sztucznych lub suplementów diety.
W nadchodzących tygodniach skład gazu syntezowego i interakcja między elektrolizą a fermentacją zostaną zoptymalizowane. Ponadto zostanie zainstalowana jednostka do przetwarzania cieczy z bioreaktora do otrzymywania czystych chemikaliów. Po pomyślnym zakończeniu obecnej fazy projektu Rheticus (Rheticus II), Evonik i Siemens Energy będą miały do swojej dyspozycji unikalną technologię platformową, która może wytwarzać specjalistyczne chemikalia lub sztuczne paliwa z CO2.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...