2024-08-02
Evonik inwestuje w pilotażowy elektrolizer w miejscowości Herne w Niemczech, aby produkować zielony wodór, jako produkt wyjściowy dla izoforonodiaminy (IPDA), kluczowego surowca do łopat wirnika turbin wiatrowych. W procesie elektrolizy woda jest rozdzielana na zielony wodór i zielony tlen za pomocą zielonej energii elektrycznej.
Evonik planuje zainwestować łącznie 700 milionów euro w procesy produkcyjne do 2030 roku w ramach swojego programu Next Generation Technologies. Celem jest zmniejszenie śladu węglowego (emisje zakresu 1 i 2) o 25%. Przywołany projekt H₂annibal jest jednym z elementów tego zadania. Nazwa pochodzi od jednego z szybów w byłej kopalni węgla.
Projekt potrwa do połowy 2025 roku. Celem jest zainstalowanie technologii elektrolizy wody na skalę przemysłową w zakładzie w Herne i przetestowanie, jak sprawdza się ona w eksploatacji przemysłowej. Po ukończeniu zadania zakład w Herne będzie posiadał najnowocześniejszy elektrolizer o wydajności 13,5 mln m3 zielonego wodoru rocznie. Będzie zasilany zieloną energią elektryczną, m.in. z morskich farm wiatrowych. Będzie w stanie zaspokoić około 45% wodoru wymaganego każdego roku przez zakład w Herne i 100% jego zapotrzebowania na tlen. Oprócz uniknięcia 12,5 tys. ton CO2 rocznie, lokalna produkcja sprawi, że eksploatacja obiektu w Herne będzie bardziej niezawodna.
Obecnie szary wodór jest dostarczany do zakładu rurociągiem. Do zasilania całego obiektu używany jest jeden rurociąg, co również stanowi ryzyko dla dostępności produkcji. Dlatego też, oprócz wpływu na ślad węglowy produkcji w Herne, zdecentralizowana produkcja wodoru bezpośrednio w miejscu produkcji zaoferuje możliwość uniknięcia przestojów w przypadku konserwacji lub usterek rurociągów. Ponadto zdecentralizowana produkcja zapewni możliwość uwolnienia mocy istniejących sieci rurociągów, a tym samym zagwarantuje moce przerobowe dla nowych zastosowań wodoru. Nowy elektrolizer Siemens Energy PEM będzie miał znamionowe zapotrzebowanie na moc rzędu 8 MW. Jeśli projekt się powiedzie, w tym samym miejscu można będzie zainstalować drugi elektrolizer, aby zwiększyć podaż zielonego wodoru do 100% zapotrzebowania kompleksu w Herne.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 2/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...
Sukces XIII Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej
11 czerwca 2024 r. odbyła się trzynasta edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej. Tym...
O wodorze w Poznaniu
Odbywające się w Poznaniu w dniach 24-25 kwietnia br. Forum H2POLAND i Net Zero poświęcone było technologiom...