2023-01-09
Niemiecki koncern chemiczny Evonik poinformował, że jego procesy produkcyjne i biznesowe oraz produkty, które sprzedaje mają duży bezpośredni wpływ na wymagania dotyczące zrównoważonego rozwoju. W większości przypadków firma opracowuje i optymalizuje własne procesy produkcyjne, łącząc wydajne procesy, staranne wykorzystanie zasobów i zdolności innowacyjne. Celem jest bowiem wydajne korzystanie z wrażliwych zasobów.
- W wielu naszych zakładach mamy wstecznie zintegrowane kompleksy produkcyjne, w których kluczowe prekursory są produkowane w sąsiednich zakładach produkcyjnych. Skutkuje to wysoką niezawodnością dostaw dla naszych klientów. Nasze obiekty o światowej skali stanowią również wysoką barierę wejścia dla potencjalnych konkurentów. 83% naszej sprzedaży generujemy poza Niemcami. To pokazuje globalny zasięg naszej działalności. Posiadamy zakłady produkcyjne w 27 krajach, dzięki czemu jesteśmy blisko naszych rynków i naszych klientów. Nasze największe zakłady produkcyjne zlokalizowane są w Marl, Wesseling i Rheinfelden w Niemczech, w Antwerpii w Belgii, w Mobile w USA, w Szanghaju w Chinach i w Singapurze. Wszystkie one mają zintegrowane platformy technologiczne, z których większość jest używana przez kilka linii biznesowych. Skutkuje to cennymi korzyściami skali i zintegrowanym wykorzystaniem naszych przepływów materiałowych, co jest wkładem w wysoką efektywność wykorzystania zasobów. Ciągła optymalizacja procesów i efektywne wykorzystanie zasobów zawsze były bardzo ważne dla naszej działalności produkcyjnej – tłumaczą władze koncernu.
Do produkcji swoich produktów Evonik wykorzystuje szeroką gamę surowców. Podobnie jak towary i usługi techniczne, są one pozyskiwane od różnych dostawców. Nakłady produkcyjne sięgają aktualnie ok. 8,3 mln ton surowców. Wielkość produkcji wynosi natomiast 9,5 mln ton. Evonik zastępuje surowce o dużej emisji ekwiwalentu CO₂ alternatywnymi rozwiązaniami tam, gdzie jest to możliwe i konkurencyjne. W opakowaniach produktów Evonik przywiązuje dużą wagę do ponownego wykorzystania materiałów.
W swoich procesach produkcyjnych Evonik wykorzystuje m.in. dekstrozę i sacharozę, głównie jako substraty do fermentacyjnej produkcji aminokwasów. Naturalne tłuszcze i oleje oraz ich pochodne są wykorzystywane do produkcji prekursorów dla przemysłu kosmetycznego, detergentów i środków czyszczących oraz w technicznych środkach pomocniczych. Surowce odnawialne zaliczane są do surowców krytycznych dla celów zakupowych, zwłaszcza z punktu widzenia niezawodności dostaw. W związku z tym podlegają one specjalnemu badaniu. Koncern stara się sukcesywnie zwiększać udział surowców odnawialnych wszędzie tam, gdzie ma to sens z technicznego, ekonomicznego, ekologicznego i społecznego punktu widzenia. Aktualnie udział surowców odnawialnych sięga blisko 10% nakładów produkcji
Evonik wykorzystuje głównie olej palmowy, olej z ziaren palmowych i ich pochodne do produkcji składników dla przemysłu kosmetycznego, detergentów i środków czyszczących (linia biznesowa Care Solutions) oraz do produkcji polimerów stosowanych do poprawy wskaźnika lepkości i obniżenia temperatury płynięcia smarów (linii biznesowej Dodatki do Olejów). Roczne zapotrzebowanie firmy wynosi około 103 tys. ton metrycznych. Szczególnie krytycznie firma podchodzi do zakładania nowych plantacji oleju palmowego i związanego z tym użytkowania gruntów.
- Evonik od wielu lat wspiera stosowanie zrównoważonego oleju palmowego w łańcuchu dostaw. Nacisk kładziony jest tutaj na uznane na całym świecie standardy certyfikacji. Evonik jest członkiem Okrągłego Stołu ds. Zrównoważonego Oleju Palmowego (RSPO) od 2010 roku. W naszym corocznym raporcie z postępów RSPO przedstawiamy nasze działania i cele w zakresie wspierania zrównoważonej produkcji oleju palmowego. Zgodnie z naszym zobowiązaniem do zapewnienia odpowiedzialnego wykorzystania oleju palmowego, aktywnie współpracujemy z organizacjami pozarządowymi, klientami i innymi interesariuszami w łańcuchu wartości. W 2020 roku Evonik opracował zalecenia dotyczące zrównoważonego pozyskiwania i stosowania oleju palmowego, oleju z ziaren palmowych i ich pochodnych, aby podnieść świadomość naszych pracowników w zakresie odpowiedzialnego podejścia do tych substancji. W przyszłości zamierzamy rozszerzyć je na inne zasoby odnawialne, takie jak olej kokosowy, olej rzepakowy, kukurydzę ja źródło węgla i ich pochodne. Konkretne strategie, cele i środki są definiowane przez zespoły zarządzania operacyjnego w liniach biznesowych Care Solutions i Oil Additives. Ponad 70% surowców palmowych wykorzystywanych przez linię biznesową Care Solutions ma już certyfikat RSPO. Priorytetami strategicznymi Care Solutions są certyfikacja oddziałów i poszerzanie portfolio certyfikowanych produktów. Zakłady Care Solutions wykorzystujące olej palmowy posiadają certyfikat zgodności ze standardami RSPO dotyczącymi bilansu masy i segregacji. To pokazuje, że struktura organizacyjna w tych zakładach spełnia wymagania RSPO, co jest podstawowym warunkiem ciągłego przechodzenia na certyfikowane surowce. Jednostka Care Solutions stale monitoruje podaż rynkową i wykorzystuje swój wpływ na bezpośrednich dostawców wstępnych, aby móc globalnie przestawić produkty na standard bilansu masy. Większość produktów na bazie palmy sprzedawanych przez tę linię biznesową jest już zgodna ze standardem RSPO bilansu masy i segregacji. Jest to wskazane w nazwach handlowych wszystkich produktów z certyfikatem RSPO sprzedawanych przez Care Solutions – informuje koncern Evonik.
Strategicznymi priorytetami linii biznesowej Oil Additives jest certyfikacja zakładów oraz poszerzanie portfolio certyfikowanych produktów. Obecnie wszystkie pięć zakładów produkcyjnych wykorzystujących pochodne oleju palmowego uzyskało certyfikat zgodności ze standardem RSPO MB lub SG. Jednostka Oil Additives opracowała etapowy plan certyfikacji RSPO wykorzystywanych surowców. Obejmuje to stopniowe przejście na certyfikowane produkty początkowe. Ponad 10% surowców pozyskiwanych z palmy ma certyfikat RSPO. Zamiarem jest osiągnięcie pełnej transformacji w 2023 roku.
Ponadto Evonik dąży do tego, aby do końca 2023 roku w swoich produktach stosować wyłącznie olej palmowy i olej z ziaren palmowych z certyfikatem RSPO. Jednym z wyzwań związanych z tą zmianą są znaczne wahania regionalne w podaży certyfikowanych instrumentów pochodnych, którym często towarzyszą wzrosty cen, wyższe gwarancje popytu lub ograniczona dostępność. Pociąga to za sobą niepewność w zaspokojeniu popytu. Warunkiem osiągnięcia celu jest zatem dostępność niezbędnych surowców i komercyjna wykonalność na rynku światowym.
- Postępujące wylesianie w celu założenia nowych plantacji oleju palmowego jest dużym wyzwaniem. W związku z tym jednostka Care Solutions opracowała wraz ze swoimi klientami dodatkowe kryteria łańcucha dostaw. Oczekujemy dalszych postępów w tym zakresie dzięki wspólnemu projektowi z WWF i Beiersdorf. Partnerstwo to ma na celu wzmocnienie zrównoważonego rozwoju w malezyjskim regionie Tabin w Sabah na wyspie Borneo. Ten program opiera się na trzech aspektach: ochronie, produkcji, przywracaniu. Celem jest zachęcenie do zrównoważonej produkcji oleju palmowego i innych produktów rolnych oraz powstrzymanie wylesiania. Do 2025 r. łącznie 20 tys. hektarów uprawianych przez małych i średnich hodowców powinno otrzymać certyfikat zgodności z RSPO. Ponadto mają zostać stworzone ramy polityczne dla zrównoważonego rolnictwa i leśnictwa. Trzej partnerzy zobowiązali się również do ochrony siedlisk dzikich zwierząt w Tabinie i utworzenia co najmniej jednego korytarza ekologicznego umożliwiającego migrację dzikich zwierząt do innych siedlisk. Ponadto celem jest stabilizacja populacji gatunków zagrożonych i zagrożonych, takich jak rzadkie słonie borneańskie i orangutany – czytamy w dokumentach koncernu Evonik.
Firma przekonuje, iż opowiada się za odpowiedzialnym użytkowaniem lasów i lasów oraz ochroną gleby. Jej linie biznesowe Care Solutions i Oil Additives są członkami założycielami Action for Sustainable Derivatives (ASD). Celem inicjatywy ASD jest zapewnienie identyfikowalności pochodnych oleju palmowego do młynów i plantacji. Jej metody analizy ryzyka i wspólne plany działania mają na celu przeciwdziałanie postępującemu wylesianiu. W ramach ASD, jednostki Care Solutions and Oil Additives corocznie sporządzają raporty na temat stopnia przejrzystości w łańcuchu dostaw oraz w zaangażowanych olejarniach.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...