2024-08-27
Evonik realizuje projekt PlasCO2, w ramach którego dwutlenek węgla staje się surowcem służącym do produkcji chemikaliów C4. Koncern współpracuje w ramach projektu z trzema partnerami nad procesami wykorzystania CO2 przy użyciu reaktorów plazmowych. Innowacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie na energię w produkcji ważnych produktów chemicznych.
PlasCO2 oznacza „wywołane plazmą wytwarzanie tlenku węgla z dwutlenku węgla i jego chemiczne wykorzystanie”. Naukowcy pracują nad wykorzystaniem nowo opracowanego procesu produkcji gazu syntezowego z dwutlenku węgla i wodoru przy użyciu reaktora plazmowego. Otrzymany w ten sposób gaz syntezowy można następnie wykorzystać do produkcji produktów chemicznych.
Konsorcjum projektowe, którego koordynacją zajmuje się firma Evonik, składa się z czterech partnerów. Łączy wszystkie kompetencje, od katalizy, przez badania plazmy, po inżynierię instalacji. Oprócz firmy Evonik w projekt zaangażowane są Instytut Katalizy Leibniza (LIKAT), Instytut Badań nad Plazmą Leibniza (INP) i Rafflenbeul Anlagen Bau GmbH.
- Jeśli uda nam się wykorzystać dwutlenek węgla jako surowiec, nie tylko znacząco przyczynimy się do zmniejszenia śladu CO2, ale także wykorzystamy zupełnie nowy rodzaj chemii – mówi prof. Robert Franke, kierownik badań hydroformylowania w Evonik Performance Intermediates i koordynator projektu PlasCO2.
Zrównoważony rozwój jest głównym czynnikiem napędzającym projekt. Celem jest konwersja dwutlenku węgla za pomocą wodoru w tlenek węgla. Jako nowe źródło energii mają zostać wykorzystane plazmy niskotemperaturowe, które wymagają niewielkiej ilości energii i dzięki temu szczególnie skutecznie aktywują obojętny węgiel. Aby wygenerować tę plazmę, grupa badawcza chciałaby opracować nowatorskie reaktory, które można zasilać odnawialnymi źródłami energii. Powinny one później znaleźć szerokie zastosowanie i komercjalizację. Powstały w ten sposób gaz syntezowy można będzie wykorzystać do produkcji związków organicznych w chemii C4. Następnie wytwarza się z niego plastyfikatory lub produkty petrochemiczne.
Evonik początkowo przeprowadzi oceny ekoefektywności i opłacalności ekonomicznej, a także obliczenia kwantowo-chemiczne i w związku z tym przeprowadzi badania podstawowe. Dotychczas stosowane reaktory plazmowe służyły do oczyszczania gazów spalinowych. Evonik pracuje nad ich dalszym rozwojem, tak aby pilotażowa instalacja wytwarzająca plazmę przy użyciu zasobów odnawialnych mogła zostać zbudowana prawdopodobnie po około czterech latach.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...