2024-06-18
A.I.S.E., Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Detergentów i Środków Czystości komentuje podejście Rady w sprawie rewizji rozporządzenia w sprawie detergentów. Rada wkrótce rozpocznie rozmowy trójstronne z Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską.
- Chcielibyśmy pogratulować belgijskiej prezydencji Rady postępu w zapewnieniu, że rozporządzenie w sprawie detergentów będzie w dalszym ciągu chronić środowisko, wspierając jednocześnie silniejszy rynek wewnętrzny, zrównoważony rozwój i innowacje. Jako A.I.S.E. z zadowoleniem przyjmujemy fakt, że w swoim stanowisku Rada uwzględnia kilka elementów pozytywnie przyjętych przez branżę, to jest utrzymanie obecnych ograniczeń dotyczących fosforu, zgodnie z pierwotnym wnioskiem Komisji Europejskiej na podstawie jej oceny skutków; propozycję opracowania przyszłej metodologii oceny ryzyka dla mikroorganizmów stosowanych w produktach detergentowych; powiązanie cyfrowego paszportu produktu (DPP) z modelami detergentów, a nie z partiami produkcyjnymi, co upraszcza praktyczne wdrożenie; a także zmniejszenie zbędnych obciążeń administracyjnych poprzez usunięcie obowiązkowego oznakowania CE - brzmi stanowisko A.I.S.E.
Chociaż ogólne podejście Rady zawiera pewne ulepszenia wniosku Komisji, A.I.S.E. przypomina decydentom, że branża potrzebuje odpowiedniego okresu przejściowego, aby dostosować się do nowych wymogów prawnych. Wdrożenie cyfrowego paszportu produktu wymaga nowych zasobów finansowych i ludzkich i ważne jest, aby żadna firma, ani duża, ani MŚP, nie została w tym procesie pozostawiona sama sobie.
- Ogólne podejście Rady stanowi znaczący krok w określaniu rewizji rozporządzenia w sprawie detergentów, a państwa członkowskie uznają, że należy znaleźć rozwiązania ułatwiające praktyczne wdrożenie cyfrowego paszportu produktu, aby zmniejszyć potencjalne obciążenie administracyjne dla naszego sektora. Jednakże pozostają wyzwania, ponieważ branża będzie potrzebować realistycznego okresu przejściowego na wdrożenie cyfrowego paszportu produktu. Ten okres przejściowy musi opierać się na przepisach technicznych wprowadzonych na mocy rozporządzenia w sprawie ekoprojektowania, dotyczącego produktów zrównoważonych przepisów, a także pragmatyczne podejście do wdrażania programu PPD. Jest to niezbędne, aby zapewnić wszystkim przedsiębiorstwom, niezależnie od tego, czy są to większe, czy MŚP, wystarczająco dużo czasu na dostosowanie się do nowych wymogów prawnych - ocenia Alexis Van Maercke, dyrektor generalny A.I.S.E.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...