2017-05-18
W ocenie przedstawicieli BASF Polska europejski przemysł chemiczny stoi przed takimi wyzwaniami, jak efektywne wykorzystywanie swoich przewag konkurencyjnych oraz kreowanie środowiska przyjaznego innowacjom oraz skupienie się na produkcji specjalistycznej, jako sposobie na utrzymanie pozycji lidera w ujęciu globalnym.
Od dawna wiadomo, że w budowaniu konkurencyjności firm chemicznych największą rolę odgrywają takie elementy, jak dostęp do surowców (jako istotny czynnik kosztowy), innowacyjne technologie oraz zróżnicowane portfolio produktowe. Wśród wyzwań stojących przed firmami działającymi na polskim i europejskim rynku chemicznym do najbardziej aktualnych należą m.in. kwestie regulacyjne, mniejsza dostępność i wyższe koszty surowców w porównaniu z resztą świata – może to powodować konieczność poszukiwania nowych rynków zbytu lub przenoszenia produkcji do innych regionów świata.
Ze względu na fakt, że przewagą europejskiego przemysłu chemicznego nie może być dostęp do tanich surowców czy niskich kosztów energii, to branża na naszym kontynencie powinna zogniskować swoje działania na kreowaniu innowacyjnych rozwiązań i skupieniu się na produkcji specjalistycznej. Ponadto, na wypracowaniu wspólnej wartości dodanej poprzez rozwijanie innowacji technologicznych mogą zyskać wszystkie branże – od przemysłu chemicznego, który ze względu na swą specyfikę jest jednym z najbardziej innowacyjnych sektorów, poprzez odbiorców tej branży, czyli przemysł motoryzacyjny, budowalny, kosmetyczny, opakowaniowy. W końcowym etapie przełoży się to wszystko na lepsze dostosowanie do potrzeb klientów i zmieniającego się świata.
- Innowacje, inwestycje, efektywne zarządzanie portfolio to filary strategii BASF. Te trzy wiodące czynniki spięte są dwoma kolejnymi kluczowymi elementami – wdrażaniem koncepcji zrównoważonego rozwoju i współpracą z partnerami. To właśnie dzięki tak kształtowanej strategii, możemy postawić na umacnianie obszarów, które dają największe możliwości wykorzystania szans stwarzanych przez rynek. BASF stawia na innowacje i przynosi to wymierne rezultaty. W 2016 r. ponad 10 mld euro firma wygenerowała ze sprzedaży produktów, które zostały wprowadzone na rynek począwszy od 2011 r. – tłumaczy Marek Jagieła, dyrektor Działu Chemii Przemysłowej i Działu Rozwoju Rynku w BASF Polska.
Przyznaje także, iż ze względu na szerokie portfolio produktów i rozwiązań technologicznych oraz bardzo szerokie spektrum odbiorców, sektor chemiczny posiada zarówno warunki, jak i umocowanie do tego, by wytyczać kierunki wdrożenia najbardziej adekwatnych rozwiązań dla wielu segmentów gospodarki. Silne zaplecze badawcze oraz doświadczenie w kreowaniu tego typu rozwiązań wciąż przesądzają o pozycji lidera europejskiej chemii w wymiarze globalnym. Aby pozycja ta została utrzymana, to sektor chemiczny w Europie musi mieć szanse budowania swojej przyszłości w przyjaznym i otwartym na zmiany środowisku, zarówno gospodarczym, jak i regulacyjnym.
- Jako działający na polskim rynku przedstawiciele branży chemicznej, musimy dbać o europejski przemysł chemiczny. Sektor ten obejmuje obecnie ponad 29 tys. przedsiębiorstw chemicznych i ok. 1,2 mln zatrudnionych w nim osób. To branża o bardzo dużym znaczeniu i wciąż wielkim potencjale. Musimy uważać jednak, aby europejskiej chemii wewnętrznie nie zdusić, a pozwolić jej wzrastać. Myślę tu np. o przeregulowaniu rynku europejskiego w porównaniu do innych regionów świata. Aby się skutecznie rozwijać, przemysł chemiczny w Europie musi być w pełni pewien gwarancji funkcjonowania w najistotniejszych dla siebie obszarach – dopowiada Marek Jagieła z BASF Polska.
Portfolio BASF w Polsce obejmuje chemię przemysłową, tworzywa sztuczne, środki ochrony roślin, chemię budowlaną (w tym domieszki do betonu), lakiery oraz katalizatory samochodowe. Funkcjonują tu zakłady w Środzie Śląskiej (katalizatory), w Myślenicach oraz centrum dystrybucyjno-logistyczne w Śremie. BASF Polska zatrudnia ok. 700 osób, a obroty firmy w naszym kraju sięgają ponad 770 mln euro.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...