2023-04-24
Niedawne targi European Coatings Show w Norymberdze były okazją do tego, by przyjrzeć się obecnej sytuacji w branży farb i powłok. Wniosków wypływających z targów jest sporo.
W ocenie wystawców, europejski rynek farb i powłok wymaga wzmocnienia łańcucha dostaw i ograniczania istniejących ryzyk. Branża stoi przed licznymi wyzwaniami, takimi jak wysoki poziom inflacji spowodowany wojną na Ukrainie, wysokie koszty energii w niektórych regionach oraz ograniczenia energetyczne. Na całym świecie utrzymuje się presja inflacyjna wraz ze wzrostem kosztów surowców, a niepewność negatywnie wpływa na zaufanie konsumentów. Pomimo tego oczekuje się, że wartość europejskiego rynku farb i powłok wzrośnie w 2023 r. Wzrost ten jest napędzany podwyżkami cen w odpowiedzi na ogromny wzrost kosztów surowców w latach 2021 i 2022. W bieżącym roku wzrost cen może wynieść około 15-20% w różnych segmentach, choć przy znacznym spadku wolumenu na rynku powłok.
Wysokie wskaźniki inflacji w całej Europie, spowodowane wojną na Ukrainie, doprowadziły do niskiego zaufania konsumentów, stanowiąc wyzwanie dla segmentu dekoracyjnego. Oczekuje się, że segmenty energetyczno - infrastrukturalne wykażą jednak wzrost swoich inwestycji, co z kolei przełoży się na zamówienia płynące do branży powłok, szczególnie powłok przeciwwiatrowych.
Osobną kwestią są wyzwania dotyczące łańcucha dostaw. Jak wiadomo globalne łańcuchy dostaw są obecnie naruszone przez niestabilną sytuację geopolityczną, wysoką globalną inflację oraz ograniczenia energetyczne i wysokie koszty w niektórych regionach. Stąd też w branży stale podejmowane są prace nad ograniczeniem ryzyka w całym łańcuchu dostaw. W dalszym ciągu jednak rynek powłok zachowuje wysoki poziom konkurencyjności. Trudno przy tym wyrokować, czy rynek europejski jest bardziej konkurencyjny niż inne rynki, gdyż te inne rynki na pewno są bardziej rozdrobnione z punktu widzenia klienta i mają większa liczbę lokalnych graczy, co wpływa na ogólną konkurencyjność i obniża ceny.
Bez wątpienia różne kraje i regiony kierują się odmiennymi programami, w tym w zakresie legislacji, więc globalni dostawcy powłok muszą mieć odpowiednie możliwości badawczo-rozwojowe, aby wprowadzać innowacje oraz by sprostać regionalnym wymaganiom lub być w stanie dostosować swoje globalne produkty do lokalnych potrzeb.
Przykładowo w ciągu ostatnich miesięcy krajobraz regulacyjny, który napędza zapotrzebowanie na powłoki wodorozcieńczalne w zastosowaniach wymagających dużych obciążeń, był prawdopodobnie najsilniejszy w Chinach i Stanach Zjednoczonych, a zatem kluczowy rozwój technologii, możliwości formułowania i know-how znajduje się głównie w tych regionach.
W ocenie wystawców European Coatings Show, Europa ma oczywiście swoje własne specyficzne obszary zainteresowania, zwłaszcza sa to obszary powiązane z ochroną zdrowia ludzkiego i środowiska, czego przykładem konieczność rejestracji i ograniczania niebezpiecznych substancji chemicznych, co widać we wdrażaniu rozporządzenia REACH i niedawnej strategii chemicznej na rzecz zrównoważonego rozwoju. Inicjatywy te wpływają na priorytety w zakresie innowacji dla firm zajmujących się farbami i powłokami, zwłaszcza takich, które posiadają dużą ekspozycję na rynki europejskie.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...