2023-05-24 / Autor: Grażyna Skupińska
Enzymy w znacznym stopniu przyczyniły się do rozwoju i udoskonalenia detergentów. Światowy rynek enzymów przeznaczonych dla środków piorących i czyszczących szacowany jest na ok. 1,7 mld dol. (dane dla roku 2022 r.).
Zastosowanie enzymów w przemyśle detergentowym zawdzięczamy pomysłowi niemieckiego chemika Otto Röhma (jednego z założycieli i wieloletniego prezesa firmy chemicznej Röhm and Haas). W 2023 r. mija 110 lat od jego odkrycia dotyczącego tego, że enzymy trawienne mogą skuteczniej niż np. mydło usuwać plamy. Pierwszym stosowanym przez niego preparatem był ekstrakt uzyskiwany z trzustki zwierzęcej. Jednak dopiero pięćdziesiąt lat później enzymy stały się stałym składnikiem środków do prania. W 1963 r. biotechnologiczna firma Novozymes wprowadziła alkaliczną proteazę do detergentów piorących. Od tego momentu wartość światowego rynku enzymów przeznaczonych głównie producentom chemii gospodarczej osiągnęła poziom ok. 1,69 mld dolarów. W Polsce pierwszy proszek enzymatyczny pojawił się na rynku w 1970 r.
Ze względu na kierunki wykorzystania enzymów wyróżnia się enzymy przemysłowe i specjalistyczne. Enzymy przemysłowe są wykorzystywane w sektorze spożywczym, tekstylnym, papierniczym, skórzanym, do wytwarzania środków piorących i czyszczących, w produkcji biopaliw, pasz dla zwierząt. Enzymy specjalistyczne są stosowane w sektorze farmaceutycznym, badaniach biotechnologicznych oraz w diagnostyce medycznej i jako biokatalizatory. W 2020 r. popyt na enzymy przemysłowe był szacowany na 6 mld dol. (dane Advanced Enzymes z 2021 r.). Według Precedence Research, globalny popyt na enzymy przemysłowe kształtował się na poziomie 5,9 mld dol., a Polaris Market Research oszacowała wartość tego rynku na 5,88 mld dol. Z kolei rynek enzymów specjalistycznych osiągnął w 2020 r. poziom 4,55 mld dol. (Douglas Insight).
"Kosmetyki i Detergenty" (wcześniej "Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej") to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...