2021-05-12 / Autor: Kamil Wojciechowski, Aleksandra Gucwa, SaponLabs Sp. z o.o. i Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej
Po dekadach niemal bezkrytycznego zachwytu formulacjami kosmetycznymi opartymi na surowcach syntetycznych, w ostatnim czasie obserwuje się wzrost zainteresowania produktami zawierającymi składniki naturalne.
Trend ten obejmuje zarówno składniki funkcjonalne formulacji (np. zastępowanie surfaktantów syntetycznych przez biosurfaktanty), jak i pomocnicze, np. konserwanty, czy aromaty. O ile wiele aromatów syntetycznych dobrze miesza się z wodą, stanowiącą główny składnik większości formulacji kosmetycznych, naturalne aromaty (olejki eteryczne) są najczęściej mieszaninami składników o charakterze lipofilowym. Ich wprowadzanie do formulacji wymaga obecności fazy olejowej (układy emulsyjne, np. kremy) albo użycia solubilizatorów (hydrotropów lub emulgatorów).
Olejki: rodzaje i pozyskiwanie
Olejki eteryczne są metabolitami wtórnymi roślin produkowanymi w cytoplazmie i plastydach. Pozyskuje się je głównie z roślin z rodziny sosnowatych, jasnotowatych, mirtowatych, rutowatych i baldaszkowatych, najczęściej metodą destylacji z parą wodną, rzadziej przez wytłaczanie, ekstrakcję rozpuszczalnikami czy tłuszczami. Każdy olejek zawiera od kilkudziesięciu do kilkuset składników, głównie pochodnych terpenów, ale też estrów (np. octan linalilu), alkoholi (np. mentol, alkohol benzylowy, fenyloetylowy), aldehydów (cynamonowy, benzoesowy), ketonów (iron), fenoli (tymol, eugenol), eterów (anetol), węglowodorów oraz związków bezzapachowych. Surowcem mogą być kwiaty, liście, owoce, kłącza, nasiona, a nawet łodygi lub drewno. Szacuje się, że liczba olejkodajnych gatunków roślin sięga nawet 2000, jednak na skalę przemysłową pozyskuje się tylko około 300 olejków eterycznych, a zaledwie kilkadziesiąt z nich ma większe znaczenie użytkowe. Na skład, a tym samym na właściwości olejku, poza miejscem uprawy znacząco wpływa pora pozyskiwania surowca, pogoda, czy wilgotność powietrza. Niezwykle istotnym parametrem jest czas, jaki upływa od pozyskania surowca do wydzielenia olejku. Klasycznym przykładem może być tu olejek z jaśminu, którego kwiaty rozwijają się pod wieczór, a następnego dnia więdną i ulegają wysuszeniu słońcem. Z tego powodu surowiec zbiera się nocą lub wczesnym porankiem i przerabia na miejscu. W jednej kropli finalnego olejku zawarty jest olejek uzyskany z około 400 małych kwiatów.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...