2022-09-27
Drewno jest ważnym surowcem dla polskiej gospodarki. Co roku na polski rynek trafia ok. 40 mln m3 drewna, w tym ok. 35 mln m3 drewna użytkowego. Przemysł drzewny nie może się obejść bez emulsji parafinowych, które znajdują zastosowanie jako najważniejsze środki zabezpieczające (impregnujące) materiały drewniane i drewnopochodne przed szkodliwym działaniem wilgoci.
Liderem krajowego rynku emulsji parafinowych dla przemysłu drzewnego jest spółka Polwax. W swojej ofercie posiada dziewięć wersji emulsji na bazie wosków o różnym zaolejeniu oraz o różnych temperaturach krzepnięcia. Każda z nich może zostać wyprodukowana w ustandaryzowanych zawartościach suchej masy na poziomie 50%, 60% lub 70%, w zależności od pożądanej lepkości emulsji oraz ilości wody, jaką można wprowadzić do układu w danym zastosowaniu.
– Oczywiście zdarza się, że wymagania i oczekiwania klientów są na tyle specyficzne, że opracowujemy dla nich unikatową formulację, ale najczęściej – dzięki temu, że mamy bardzo szeroką ofertę – udaje nam się dobrać jeden z już istniejących produktów. Zasadniczo skład emulsji najbardziej zależy od typu płyty i szczegółów procesu technologicznego, dlatego tak bardzo lubimy wyzwania technologiczne i chętnie podejmujemy wyzwanie opracowania nawet zupełnie nowej receptury – podkreśla Mateusz Kłaczek, kierownik rozwoju produktu spółki Polwax.
Z danych GUS wynika, że w Polsce średnio co roku pozyskuje się ok. 40 mln m3 drewna, z czego 88% stanowi drewno użytkowe. Głównymi odbiorcami drewna są producenci wyrobów z drewna, branża meblarska i przemysł papierniczy. Wszystkie te sektory wykorzystują drewno surowe w produkcji, jednak zdecydowaną większość nieprzetworzonego surowca nabywają producenci wyrobów tartacznych i płyt drewnopochodnych. Warto dodać, że do produkcji płyt wykorzystuje się zarówno drewno surowe, jak i produkty uboczne przemysłu tartacznego (np. wióry, trociny) oraz drewno z recyklingu. Według dostępnych danych, udział surowca wtórnego w produkcji w niektórych zakładach sięga nawet 25%.
Polwax dostarcza na potrzeby szeroko rozumianego przemysłu drzewnego różne produkty. To m.in. wosk impregnacyjny, który może być stosowany wprost do przemysłowej impregnacji drewna lub może być półproduktem w procesie tworzenia preparatów impregnujących przeznaczonych na rynek konsumencki. Ta także wosk twardy W, stanowiący bazę do produkcji wosków korekcyjnych twardych i miękkich do przemysłu mebli z drewna litego, płyt meblowych, frontów; wosk topliwy, stosowany jako spoiwo i masa wypełniająca w produkcji głównie desek podłogowych trójwarstwowych. Szereg pozostałych produktów spółki służy jako surowce innym producentom środków do zabezpieczania drewna.
– Często słyszymy pytania, ile czasu potrzeba na opracowanie receptury emulsji. Tymczasem niestety nie ma jednej i prostej odpowiedzi. Wszystko jest uzależnione od wymagań stawianych emulsji. Jeśli mówimy jedynie o zmianie stężenia na niestandardowe albo modyfikacji wsadu parafinowego, to przeważnie wystarczy kilka dni, by otrzymać prototyp do testów. Gdy pojawiają się dodatkowe życzenia, np. dotyczące zadanej lepkości lub jakichś parametrów funkcjonalnych, wtedy proces może zająć kilka tygodni. Z kolei kiedy mówimy o opracowaniu zupełnie nowej emulsji od podstaw, wówczas samo otrzymanie prototypu i jego przetestowanie w docelowym zastosowaniu to jedno. Drugie to obserwowanie próbki emulsji w czasie w celu wyznaczenia terminu jej przechowywania i określenia gwarancji jej stabilności. Dodatkowo testy funkcjonalne mają różne długości, w zależności od odbiorcy i zastosowania – podsumowuje Mateusz Kłaczek z Polwaxu.
Dodaje przy tym, iż jego firma gwarantuje stabilność emulsji przez sześć miesięcy od daty produkcji (o ile spełnione zostaną warunki przechowywania określone w dokumentacji technicznej), jednak emulsja przechowywana właściwie (tj. w zacienionym miejscu, najlepiej w temperaturach w granicach 5–25°C) może być przydatna do użycia nawet długo po upływie tego czasu. Mimo to rekomenduje się takie planowanie produkcji, by w miarę możliwości zużyć zapas przed upływem gwarancji.
Wolumenowo sztandarowym produktem spółki Polwax jest emulsja LTP E-60 w wersji C, z kolei emulsje P-50 oraz P-50/A są wytwarzane z użyciem szlachetniejszych wosków, co stawia je już na półce z produktami premium.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...