2024-07-05
Na terenie elektrowni gazowej w Grudziądzu trwa instalacja zespołu turbin, najważniejszego elementu inwestycji, której zaawansowanie sięgnęło już blisko 80%. Projekt realizowany przez Energę z Grupy Orlen w 2025 roku zasili ponad 1 mln gospodarstw domowych. Zgodnie ze strategią, do końca dekady Grupa będzie posiadała około 4 GW mocy zainstalowanej w energetyce gazowej, bilansującej źródła odnawialne.
W Grupie Orlen działają cztery bloki parowo-gazowe - w Płocku, Włocławku, na warszawskim Żeraniu, oraz w Stalowej Woli, gdzie koncern posiada 50% udziałów. Ich łączna moc to 2 GW, natomiast uruchomienie CCGT Grudziądz i CCGT Ostrołęka powiększy moce zainstalowane do ponad 3,2 GW. W planach Grupy Orlen jest również nowa jednostka gazowa na warszawskich Siekierkach. Nowoczesna energetyka, oparta na aktywach gazowych bilansujących moce odnawialne, jest ważnym obszarem rozwoju koncernu. Zgodnie ze strategią Grupy, elektrownie CCGT zastąpią wycofywane moce zasilane węglem, z którego Orlen zrezygnuje do 2035 roku. Moce gazowe będą również stabilizowały pracę systemu opartego na OZE.
Dzięki wysokiej sprawności i bardzo szybkiemu czasowi rozruchu powstająca elektrownia gazowa w Grudziądzu stanie się jedną z najnowocześniejszych tego typu jednostek w Europie. Blok parowo-gazowy o mocy brutto 575 MW będzie w stanie wyprodukować ok. 4 TWh energii rocznie. Instalowane obecnie turbiny gazowe i parowe oraz generator to kluczowe komponenty bloku. Ich konstrukcja zapewnia wysoką elastyczność, co jest kluczowe dla współpracy z mniej stabilnymi źródłami odnawialnymi. Pod względem czasu rozruchu blok budowany w Grudziądzu będzie osiągał jeden z najlepszych wyników na rynku.
W ramach rozwoju energetyki gazowej koncern realizuje także budowę CCGT w Ostrołęce (764 MW brutto). Według szacunków, po włączeniu obu realizowanych obecnie jednostek, Grupa Orlen będzie w stanie wyprodukować rocznie ponad 17 TWh energii elektrycznej. Będzie to stanowić ok. 10% obecnego zużycia energii elektrycznej.
Grupa Orlen kompleksowo zabezpiecza także dostawy gazu dla krajowych odbiorców, dysponując zdywersyfikowanym portfelem dostaw. Krajowe zapotrzebowanie na gaz ziemny zaspokajane jest własnym wydobyciem z polskich i norweskich złóż oraz zakupami od zagranicznych dostawców. W ubiegłym roku zapewniły one łącznie ok. 16 mld m3 surowca, co stanowiło ok. 94% rocznego zapotrzebowania na gaz ziemny w Polsce.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...