2023-08-17
BASF opublikował wyniki badania dotyczącego oceny cyklu życia (LCA) poliamidów wykorzystywanych w opakowaniach sera mozzarella, wytwarzanych z surowców odnawialnych lub pozyskanych w chemicznym recyklingu.
Badanie LCA (ocena cyklu życia) odnosiło się do oddziaływania środowiskowego opakowań sera mozzarella wytwarzanych z różnych alternatywnych surowców wykorzystywanych do produkcji tworzyw sztucznych dopuszczonych do kontaktu z żywnością. Pochodzenie surowców jest przypisywane poszczególnym rodzajom tworzyw na podstawie certyfikowanego bilansu masy, a w badaniu porównywano elastyczne wielowarstwowe opakowania z takimi samymi opakowaniami wytwarzanymi z surowców kopalnych. Badaniu poddano także sztywne opakowanie mozzarelli wytwarzane z surowców kopalnych. Recenzentami badania było trzech niezależnych ekspertów.
- Dzięki przeprowadzonemu badaniu lepiej zrozumieliśmy oddziaływanie środowiskowe zarówno formatu opakowania, jak i źródła surowca w całym cyklu życiowym opakowania mozzarelli - powiedział Paul Neumann z działu New Business Development & Sustainability Polyamides Europe w BASF.
Parametry środowiskowe opakowania w dużej mierze zależą od jego formatu. Okazuje się, że opakowania złożone ze sztywnej tacki monopolipropylenowej i wieczka z wielowarstwowej folii mają największe potencjalne oddziaływanie środowiskowe niemal we wszystkich kategoriach w porównaniu z elastycznym opakowaniem wielowarstwowym. Takie ustalenia wskazują na możliwe korzyści ze stosowania elastycznych opakowań, do produkcji których zużywane jest znacznie mniej surowca, co przekłada się na mniej odpadów opakowaniowych.
- Wraz z naszymi partnerami Südpack i Sphera zbadaliśmy również stosowanie różnych zrównoważonych surowców w elastycznych wielowarstwowych opakowaniach do mozzarelli, w tym poliamidów Ultramid® Ccycled® BASF, wytwarzanych zrównoważonymi metodami z wykorzystaniem surowców pochodzących z chemicznego recyklingu, których zawartość jest ustalana według metody bilansu masy oraz Ultramid® BMBcert, czyli tworzywa wytwarzanego z surowców odnawialnych i łączonego z polietylenem - wyjaśnił Neumann.
Wyniki badań wskazują na możliwość znacznego zmniejszenia oddziaływania na środowisko, w tym zwłaszcza poprzez ograniczenie emisji CO2, w przypadku stosowania elastycznych wielowarstwowych opakowań z dużym udziałem surowców odnawialnych lub odzyskanych w drodze chemicznego recyklingu. Przeanalizowano także efekty stosowania różnych rozwiązań technicznych i metod, takich jak korzystanie z „zielonej” energii elektrycznej oraz recykling chemiczny i mechaniczny na zakończenie cyklu życia produktu.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 2/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Konferencja Przemysłu Kosmetycznego – bardzo duży sukces inauguracyjnej odsłony
28 maja br. odbyła się pierwsza edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Kosmetycznego. Organizatorem...
Konferencja Przemysłu Detergentowego: trendy, legislacja, surowce – moc wiedzy w jednym miejscu
27 maja br. odbyła się 14. edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Detergentowego. Wydarzenie...
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...