2022-07-26 / Autor: Ewelina Staszewska-Kobiela, kierownik rozwoju biznesu, DACHSER Chem Logistics w Polsce
Stworzenie międzynarodowego łańcucha dostaw produktów kosmetycznych nie jest prostym zadaniem. Wymaga znajomości przepisów i warunków współpracy z zagranicznymi drogeriami, dobrego planowania oraz odpowiednich narzędzi. Warto jednak zadbać o to, aby wszystko działało bez zarzutu, bo jak wynika z badań Deloitte, 79% firm z wysokowydajnymi łańcuchami dostaw osiąga wzrost przychodów przewyższający średnią w swoich branżach. Jakim więc wyzwaniom logistycznym muszą stawić czoła eksporterzy?
Polski rynek kosmetyków i produktów do pielęgnacji ciała prężnie się rozwija. Analitycy przewidują, że już za dwa lata jego wartość może przekroczyć 22 mld złotych. Już teraz zajmuje pod tym względem szóste miejsce w Europie. Również eksport polskich kosmetyków utrzymuje tendencję zwyżkową. W ciągu zaledwie czterech lat urósł o 39,8%, z poziomu 2,7 mld euro w 2016 roku do 3,8 mld euro w 2020 roku. Co ważne, sprzedaż zagraniczna polskich produktów kosmetycznych nie ucierpiała przez kryzys wywołany pandemią. Według danych rynkowych w 2020 roku jej wartość wzrosła o 8,6% r/r. Tym samym Polska utrzymała swoją wysoką pozycję na światowym rynku kosmetyków, zajmując 14. miejsce wśród największych eksporterów.
W naszym kraju działa blisko 400 producentów kosmetyków. Zdecydowana większość z nich to mikro i małe przedsiębiorstwa z polskim kapitałem, które stanowią aż trzy czwarte wszystkich podmiotów. Oprócz tego w Polsce swoje zakłady produkcyjne mają największe na świecie firmy kosmetyczne, takie jak Procter & Gamble, Unilever i L’Oréal, a także tylko niewiele mniejsze Avon czy Beiersdorf. Większość tych produktów trafia do drogerii, które pomimo dynamicznego rozwoju e-commerce wciąż są największym kanałem sprzedaży. Według danych PMR w 2020 roku miały one ponad 40% udziału w sprzedaży, podczas gdy internet i dyskonty odpowiadały w sumie za 28% wartości rynku. Sklepy stacjonarne nadal cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów ze względu na dogodną lokalizację – przy głównych ulicach, w centrach i pasażach handlowych czy na dworcach, a także atrakcyjne ceny i liczne promocje. Ich przewagą jest również wykwalifikowany personel, który służy poradą. Wszystko to sprawia, że polscy producenci chcą sprzedawać swoje towary w europejskich sieciach drogeryjnych. Droga na półkę bywa jednak długa i kręta, nie tylko ze względu na odległość, ale też wysokie wymagania dotyczące dostaw produktów.
„CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej” to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...