2025-03-12 / Autor: Sylwia Stokowska, FLOW Consulting
Belgijski przemysł detergentowy od lat podlega ścisłym regulacjom europejskim i krajowym, które mają na celu ograniczenie wpływu chemikaliów na środowisko i zdrowie ludzi. Od 2011 roku w Belgii obowiązuje sektorowe porozumienie dotyczące detergentów, które promuje ekologiczne rozwiązania i precyzyjne oznakowanie produktów. Jakie wymagania muszą spełniać producenci i jakie zasady obowiązują na belgijskim rynku?
Organem odpowiedzialnym w Belgii za nadzór nad rynkiem chemicznym jest Health Food Chain Safety Environment. Na stronie tej instytucji znajdziemy definicję „środków czystości”, który to termin obejmuje w rzeczywistości szeroką gamę produktów: detergenty, odświeżacze powietrza, woski do parkietów lub produkty do karoserii samochodowych i wiele innych.
We wszystkich przypadkach są to mieszaniny substancji chemicznych. Produkty czyszczące dostępne na rynku i powszechnie dostępne są pod ścisłym nadzorem władz federalnych i europejskich. Różne substancje chemiczne w nich zawarte są regulowane przez europejskie przepisy REACH-CLP. Jeśli są one swobodnie dostępne, w obecnym znanym stanie, nie stanowią znacznego ryzyka dla zdrowia lub środowiska, pod warunkiem, że produkt jest prawidłowo używany i obsługiwany zgodnie z instrukcjami na etykiecie.
Celem porozumienia sektorowego w sprawie detergentów jest zwiększenie podaży produktów o zmniejszonym śladzie ekologicznym. Biorąc pod uwagę ich szerokie zastosowanie i wpływ na środowisko, produkty te spełniają dodatkowe szczegółowe wymagania w zakresie:
Zgodnie z europejskimi przepisami REACH, te mieszaniny substancji mogą być klasyfikowane jako niebezpieczne i/lub zawierające biocydy (np. wybielacz).
Zasady dotyczące etykietowania mieszanin chemicznych, w tym detergentów, określa rozporządzenie CLP 1278/2008. Produkt jest klasyfikowany na podstawie ryzyka dla zdrowia i środowiska. Ponadto rozporządzenie WE 2004/648 określa szczegółowe zasady dotyczące etykietowania detergentów.
Ważne jest przestrzeganie instrukcji użytkowania i dozowania w celu ochrony zdrowia i środowiska. Dozowanie musi być wskazane w przypadku środków piorących na podstawie stopnia zabrudzenia prania, twardości wody i musi być odpowiednie do wagi prania (kg prania zawartego w pralce).
W przypadku detergentów sprzedawanych ogółowi społeczeństwa etykiety muszą zawierać:
Klasyfikuje się je według ich stężenia w następujących zakresach:
- mniej niż 5%,
- 5% lub więcej, ale mniej niż 15%,
- 15% lub więcej, ale mniej niż 30%;
- 27 alergenów kontaktowych, jeśli ich stężenie jest większe niż 0,01%.
Obecne przepisy wymagają oczyszczania ścieków; zakazu stosowania pieniących się środków powierzchniowo czynnych; obiektów do wprowadzania na rynek produktów biodegradowalnych; zaostrzonych wymogów dotyczących biodegradowalności.
Obecnie kryteria biodegradowalności środków powierzchniowo czynnych pochodzą z europejskiego rozporządzenia WE 648/2004. Wszystkie środki powierzchniowo czynne muszą ulegać degradacji w ponad 60% w ciągu 28 dni w warunkach tlenowych.
W aspekcie „środków czyszczących” rynek belgijski kieruje się regulacjami europejskimi – w zakresie klasyfikacji, oznakowania, znakowania, Kart Charakterystyki etc. Nie znajdziemy tu dodatkowych wymagań, które są stawiane producentom. Na co na pewno warto zwrócić uwagę – na prawidłowość użytego języka. W Belgii jest kilka języków oficjalnych i trzeba zweryfikować, jaki jest stosowany w miejscu, w którym produkt wprowadzamy do obrotu (francuski, niderlandzki etc).
Póki co Belgia nie ma również dodatkowych, własnych wymagań dotyczących odpadów i wpływu na środowisko, więc również w tym aspekcie kierujemy się zasadami przyjętymi przez ustawodawstwo unijne.
W odróżnieniu od innych rodzajów produktów (np. kosmetyków) nie ma również specyficznych Dekretów Królewskich skierowanych do branży detergentowej.
Spełniając przyjęte wymagania obowiązujące w Unii Europejskiej, przestrzegamy również prawa obowiązującego w Belgii.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...