2021-02-11 / Autor: Grażyna Skupińska
W 2019 r. całkowita wartość rynkowa europejskiego rynku chemii gospodarczej dla gospodarstw domowych (30,2 mld euro) i zastosowań profesjonalnych (7,8 mld euro) wyniosła ok. 38 mld euro (36,7 mld euro w 2018 r.) (dane A.I.S.E.). Rynek środków czystości dla konsumentów indywidualnych wzrósł o 2% w porównaniu z 2018 r., a dla odbiorców profesjonalnych o 3,2%.
Rynek detergentowy a pandemia
W porównaniu do 2018 r. A.I.S.E. zanotowała dość wyraźny wzrost zapotrzebowania na produkty chemii gospodarczej przeznaczone do zastosowań profesjonalnych dla sektora zdrowia i higieny (+19,6%). Na olbrzymi popyt wpłynęła sytuacja epidemiologiczna w Europie i na świecie. W bieżącym roku środki do dezynfekcji będą również cieszyły się dużą popularnością. Dezynfekcja to wciąż główna metoda walki z pandemią. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych maksymalnie uprościł procedury rejestracyjne i od początku 2020 r. zarejestrował 1963 nowe wyroby do dezynfekcji (dane z lipca 2020 r.). Tylko w czerwcu zarejestrowano aż 342 produkty do dezynfekcji. Produkcję środków do dezynfekcji osobistej i powierzchni roboczej rozpoczęły firmy, które do tej pory nie były kojarzone z wytwarzaniem środków czystości, np. PKN Orlen czy KGHM. W rekordowym czasie 24 godz. krajowy wytwórca wyrobów leczniczych Polfa Tarchomin opracowała skład płynu do dezynfekcji pomieszczeń i płynu antybakteryjnego, zakupiła niezbędne surowce i opakowania, a także zarejestrowała je w URPL. Na zwiększony popyt mogą liczyć wszyscy producenci chemii gospodarczej, gdyż dbałość o higienę i czystość ubrań oraz otoczenia jest niezwykle istotna w okresie pandemii i ochrony zdrowia.
Zrównoważone detergenty
Walka z pandemią jest obecnie priorytetem, ale producenci i konsumenci nie powinni zaniedbywać zagadnień związanych z ochroną środowiska. Do największych wyzwań ekologicznych, przed którymi stoi obecnie świat, należą zmiany w sposobie wytwarzania, dystrybucji, używania i pozbywania się produktów codziennego użytku. W rozwiązaniu tego problemu ważne są zarówno nawyki konsumpcyjne klientów, jak i strategie oraz modele biznesowe producentów. Produkty chemii gospodarczej powinny być wytworzone w zakładach spełniających lub dążących do spełnienia kryteriów zrównoważonego rozwoju, posiadać skład przyjazny dla środowiska oraz opakowanie wytworzone z materiałów z recyklingu.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Kongres "Polska Chemia" w formule online
W 2020 r. Kongres "Polska Chemia" odbył się formule online. Polska Izba Przemysłu Chemicznego, kierując się...
Targi Packaging Innovations przyniosły szansę branży opakowaniowej, by się spotkać
W 2020 r. branża opakowaniowa miała niewiele okazji do targowych spotkań.
Targi Plastpol 2020 w cieniu pandemii
W Kielcach pomimo pandemii koronawirusa odbyły się zaplanowane pierwotnie na maj targi Plastpol.
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można...