2024-02-01
Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) opublikowała strategię na lata 2024–2028. Dokument wyszczególnia priorytety Agencji dotyczące ochrony zdrowia i środowiska poprzez działania na rzecz bezpieczeństwa chemicznego.
– Dzięki swojej nowej strategii ECHA będzie realizować szeroki mandat prawny, wykorzystywać swoją wiedzę fachową i doświadczenie, współpracować z zainteresowanymi stronami i partnerami, realizować nowe zadania i wspierać ambitne cele polityki UE w zakresie chemikaliów - komentuje Sharon McGuinness, dyrektor wykonawcza ECHA.
Główny element strategii zakłada, iż Europejska Agencja Chemikaliów będzie godnym zaufania organem w odniesieniu do chemikaliów. Będzie starała się to osiągnąć, wykonując swój mandat prawny, korzystając z niezależnej wiedzy specjalistycznej i solidnych danych.
Dlatego też ECHA apeluje do wszystkich swoich partnerów, aby ci dostarczali przejrzyste, niezależne i wysokiej jakości dane na temat produktów chemicznych, tak by na tej bazie można było tworzyć obiektywne, prawdziwe porady naukowe, opinie i decyzje. Ponadto ECHA zamierza usprawnić proces decyzyjny poprzez optymalne wykorzystanie danych, wiedzy i kompetencji. Będzie też zabiegać o ułatwiania w zakresie ustalania priorytetów i koordynacji działań regulacyjnych dotyczących substancji i grup substancji z Komisją Europejską, agencjami UE i władzami państw członkowskich.
ECHA obiecuje, iż będzie reagować na pojawiające się wyzwania i zmiany w europejskim krajobrazie prawnym. Agencja już teraz przygotuje się do nowych zadań i będzie informować o polityce chemicznej i środowiskowej UE. WE planach jest jeszcze bliższa współpraca z odpowiednimi agencjami i organami UE w celu realizacji działań i celów strategii chemicznej na rzecz zrównoważonego rozwoju (CSS); a także udzielanie porad naukowych i technicznych na temat chemikaliów decydentom unijnym.
Priorytetem Agencji ma być kierowanie się wiedzą i doświadczeniem chemicznym w odniesieniu do bezpieczeństwa chemicznego. Aby to osiągnąć, będzie m.in. promować rozwój i stosowanie alternatywnych metod oceny zagrożeń i ryzyka związanego z chemikaliami.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...