2024-12-09
Badanie Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) wykazało, że 35% sprawdzonych kart charakterystyki jest niezgodnych z przepisami. Wprawdzie zgodność poprawiła się w porównaniu z wcześniejszymi badaniami egzekwowania prawa, ale konieczne są dalsze wysiłki w celu poprawy jakości informacji, aby lepiej chronić pracowników, użytkowników profesjonalnych i środowisko przed ryzykiem stwarzanym przez niebezpieczne substancje chemiczne.
Inspektorzy ECHA sprawdzili w 28 krajach ponad 2,5 tys. kart charakterystyki w celu wyegzekwowania nowych wymagań wprowadzonych w 2023 r. Głównym celem było sprawdzenie, czy karty charakterystyki były kompletne, aktualne i zawierały wszystkie wymagane informacje. Drugim celem było sprawdzenie jakości informacji, ich spójności i zgodności z wymogami prawnymi.
Inspektorzy stwierdzili, że 35% sprawdzonych kart charakterystyki nie było zgodnych z przepisami — ponieważ albo ich treść nie spełniała wymagań, albo karta charakterystyki w ogóle nie została dostarczona. Inspektorzy stwierdzili również, że przepływ kart charakterystyki w łańcuchu dostaw działa prawidłowo – dostawcy dostarczali karty odbiorcom, gdy było to wymagane, aż w 96% przypadków. Ponadto większość z 2,5 tys. Kart charakterystyk została zaktualizowana do nowego formatu.
Spośród nowych wymogów informacyjnych największym wyzwaniem był brak informacji o nanoformach i właściwościach zaburzających gospodarkę hormonalną, których brakowało odpowiednio w 67% i 48% sprawdzonych kart. Innym istotnym ustaleniem było to, że niektóre karty (16%) nie zawierały informacji wymaganych przez decyzje autoryzacyjne.
Projekt Forum zgłosił również niedociągnięcia w jakości danych dla 27% sprawdzonych kart charakterystyki. Typowe problemy obejmowały nieprawidłowe informacje dotyczące identyfikacji zagrożeń, składu lub kontroli narażenia. Ponadto 18% sprawdzonych dokumentów nie zawierało wymaganych scenariuszy narażenia.
Aby rozwiązać problem braku zgodności, inspektorzy przede wszystkim wydawali pisemne porady, ale także stosowali nakazy administracyjne, grzywny, a w niektórych przypadkach składali skargi karne.
- W ostatnich latach zaobserwowaliśmy poprawę w zakresie przestrzegania przez dostawców chemikaliów obowiązku dostarczania aktualnych kart charakterystyki bezpieczeństwa. Poprawę zgodności można przypisać zharmonizowanym wymogom REACH, dużym wysiłkom branży, ciągłemu skupieniu się organów egzekwowania prawa, ale także dialogowi między organami egzekwowania prawa a organizacjami interesariuszy na temat poprawy jakości kart charakterystyki bezpieczeństwa, który odbył się kilka lat temu. Jednak nadal trzeba popracować nad poprawą jakości informacji, aby zapewnić lepszą ochronę europejskich pracowników, którzy mają do czynienia z niebezpiecznymi chemikaliami w miejscu pracy - powiedział Abdulqadir Suleiman, przewodniczący grupy roboczej w Europejskiej Agencji Chemikaliów.
Karty charakterystyki są wykorzystywane przez dostawców chemikaliów w celu dostarczania swoim klientom profesjonalnym i przemysłowym informacji o właściwościach i zagrożeniach związanych z chemikaliami oraz o tym, jak bezpiecznie się nimi obchodzić, przechowywać, stosować i utylizować. Karty charakterystyki mają kluczowe znaczenie dla ochrony pracowników. Powinny być wykorzystywane przez pracodawców lub specjalistów ds. zdrowia i bezpieczeństwa użytkowników końcowych do przeprowadzania oceny ryzyka chemicznego w miejscu pracy, wymaganej na mocy przepisów dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa w pracy.
Od 2023 r. karty charakterystyki substancji niebezpiecznych muszą zawierać informacje o nanoformach, właściwościach zaburzających gospodarkę hormonalną, warunkach autoryzacji, kodach UFI, szacunkach ostrej toksyczności, określonych limitach stężeń i kilku innych parametrach, które pomagają w bezpiecznym obchodzeniu się z chemikaliami. Ta zmiana wymogów prawnych wymagała aktualizacji wszystkich kart charakterystyki substancji niebezpiecznych w celu uwzględnienia nowych informacji.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...