2020-05-14
Beiersdorf i Evonik zawiązały porozumienie w sprawie wspólnego projektu badawczo - rozwojowego. Celem jest stworzenie zrównoważonych surowców do produktów pielęgnacyjnych, z wykorzystaniem dwutlenku węgla jako materiału wyjściowego.
Beiersdorf poszukuje nowych źródeł surowców, które zmniejszą również ślad węglowy firmy. Jedną z opcji jest tutaj technologia sztucznej fotosyntezy, która jest rozwijana przez Evonik. Pomysł jest taki, aby za pomocą energii elektrycznej z energii słonecznej i bakterii wytwarzać cenne surowce z wody i CO2, wykorzystując modelową naturalną fotosyntezę. Wspólny projekt badawczy Evonik i Beiersdorf jest finansowany przez niemieckie Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych (BMBF) w kwocie około 1 miliona euro.
- Współpraca badawcza doskonale pasuje do naszego programu zrównoważonego rozwoju, który wdrażamy systematycznie i we wszystkich obszarach własnej działalności. Realizujemy wizję pozytywnego klimatu i chcemy przyczynić się do zamknięcia obiegu węgla. Jeśli Beiersdorfowi uda się wykorzystać CO2 jako źródło surowców stosowanych w produktach pielęgnacyjnych, to zmniejszy to ślad węglowy firmy, a także powierzchnię gruntów przeznaczonych na zasoby odnawialne. Wspólnie z Evonikiem określamy, które surowce można wytworzyć za pomocą sztucznej fotosyntezy i które mogą być odpowiednie dla naszych produktów pielęgnacyjnych. Chociaż podobne prace były już prowadzone we wczesnych stadiach w wielu innych branżach, to jednak w branży kosmetycznej jest to projekt nowy. Dlatego jesteśmy szczególnie dumni z tego, że podejmujemy współpracę w zakresie tego typu badań – stwierdził May Shana’a, starszy wiceprezes ds. Badań i rozwoju w Beiersdorf.
- Używając dwutlenku węgla jako materiału wyjściowego do produkcji cennych surowców, możemy zamknąć obieg węgla, czyli dokładnie tak, jak wskazuje to natura w odniesieniu do fotosyntezy. Evonik opracowuje platformę technologiczną potrzebną do sztucznej fotosyntezy wraz z koncernem Siemens w ramach projektu Rheticus. Uważamy, że rozpoczęta współpraca badawcza z firmą specjalizującą się w rozwiązaniach z zakresu pielęgnacji skóry, jaką jest Beiersdorf, jest dla nas, jako producenta specjalistycznych chemikaliów, szansą na rozszerzenie przyszłego portfolio produktów do sztucznej fotosyntezy – przekonuje Thomas Haas, który jest odpowiedzialny za sztuczną fotosyntezę w Evonik.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 2/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Artykuł sponsorowany
2,460.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej - spotkanie dla ponad 170 osób
7 czerwca w Warszawie, w obecności ponad 170 gości, odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii...
Plastpol prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem dla branży
Targi Plastpol są środkowoeuropejskim liderem imprez branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i...
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...