2020-05-14
Beiersdorf i Evonik zawiązały porozumienie w sprawie wspólnego projektu badawczo - rozwojowego. Celem jest stworzenie zrównoważonych surowców do produktów pielęgnacyjnych, z wykorzystaniem dwutlenku węgla jako materiału wyjściowego.
Beiersdorf poszukuje nowych źródeł surowców, które zmniejszą również ślad węglowy firmy. Jedną z opcji jest tutaj technologia sztucznej fotosyntezy, która jest rozwijana przez Evonik. Pomysł jest taki, aby za pomocą energii elektrycznej z energii słonecznej i bakterii wytwarzać cenne surowce z wody i CO2, wykorzystując modelową naturalną fotosyntezę. Wspólny projekt badawczy Evonik i Beiersdorf jest finansowany przez niemieckie Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych (BMBF) w kwocie około 1 miliona euro.
- Współpraca badawcza doskonale pasuje do naszego programu zrównoważonego rozwoju, który wdrażamy systematycznie i we wszystkich obszarach własnej działalności. Realizujemy wizję pozytywnego klimatu i chcemy przyczynić się do zamknięcia obiegu węgla. Jeśli Beiersdorfowi uda się wykorzystać CO2 jako źródło surowców stosowanych w produktach pielęgnacyjnych, to zmniejszy to ślad węglowy firmy, a także powierzchnię gruntów przeznaczonych na zasoby odnawialne. Wspólnie z Evonikiem określamy, które surowce można wytworzyć za pomocą sztucznej fotosyntezy i które mogą być odpowiednie dla naszych produktów pielęgnacyjnych. Chociaż podobne prace były już prowadzone we wczesnych stadiach w wielu innych branżach, to jednak w branży kosmetycznej jest to projekt nowy. Dlatego jesteśmy szczególnie dumni z tego, że podejmujemy współpracę w zakresie tego typu badań – stwierdził May Shana’a, starszy wiceprezes ds. Badań i rozwoju w Beiersdorf.
- Używając dwutlenku węgla jako materiału wyjściowego do produkcji cennych surowców, możemy zamknąć obieg węgla, czyli dokładnie tak, jak wskazuje to natura w odniesieniu do fotosyntezy. Evonik opracowuje platformę technologiczną potrzebną do sztucznej fotosyntezy wraz z koncernem Siemens w ramach projektu Rheticus. Uważamy, że rozpoczęta współpraca badawcza z firmą specjalizującą się w rozwiązaniach z zakresu pielęgnacji skóry, jaką jest Beiersdorf, jest dla nas, jako producenta specjalistycznych chemikaliów, szansą na rozszerzenie przyszłego portfolio produktów do sztucznej fotosyntezy – przekonuje Thomas Haas, który jest odpowiedzialny za sztuczną fotosyntezę w Evonik.
WięcejSklep
“Chemia i Biznes” nr 6/2023
20.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2023
25.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2023
25.00 zł
Wpis zaawansowany w Katalogu Firm
861.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Kompozyt – Expo atrakcyjne dla branży
W Krakowie odbyła się 12 edycja Międzynarodowych Targów Materiałów, Technologii i...
Nowości na Taropaku w Poznaniu
Ponad 10 tys. zwiedzających, 100 wystawców, liczne nowości i premiery – tak wyglądały Targi...
XII Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej dla ponad 190 osób
6 czerwca 2023 r. w Warszawie odbyła się 12 edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii...
Bogactwo nowości na in-cosmetics Global w Barcelonie
W Barcelonie odbyły się kosmetyczne targi in-cosmetics Global. To jedna z najważniejszych europejskich wystaw...