2024-03-11
Branżowa organizacja Plastics Recyclers Europe, będąca reprezentantem europejskiego sektora recyklingu odpadów tworzyw sztucznych, przekonuje, iż rosnący import tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu zagraża przemysłowi w UE.
- Rok 2023 pokazał poważną destabilizację europejskiego sektora tworzyw sztucznych. Rosnący przywóz tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu do UE powoduje brak równowagi na rynku, co ma poważne konsekwencje dla środowiska. To, w połączeniu ze spadającą konkurencyjnością UE i brakiem równych warunków działania, przyspiesza dezindustrializację UE. W tym kontekście rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR) ma na celu zwiększenie obiegu zamkniętego poprzez harmonizację praktyk we wszystkich państwach członkowskich UE, skuteczne rozwiązywanie problemu odpadów w UE i tworzenie rynku produktów pochodzących z recyklingu. Kierunek polityki przyjęty w trakcie rozmów trójstronnych powoduje jednak, że początkowy optymizm osłabł. Dopuszczenie, aby odpady tworzyw sztucznych spoza UE przyczyniały się do osiągnięcia celów nawet w przypadku opakowań produkowanych i napełnianych w UE, przy braku wdrożonych żadnych wiarygodnych mechanizmów kontroli i weryfikacji, miałoby negatywny wpływ na i tak już kurczący się i zagrożony rynek - przekonują eksperci Plastics Recyclers Europe.
W 2023 r. rynek zareagował na tę destabilizację, zwiększając eksport unijnych odpadów tworzyw sztucznych o 18%. Te paradoksalne okoliczności powodują, że w UE składuje się i spala coraz więcej odpadów, co prowadzi do poważnego zanieczyszczenia ekosystemów i zagraża celom środowiskowym Europejskiego Zielonego Ładu.
- Na przykładzie tworzywa PET i poliestru ostrzegamy przed skutkami ograniczenia lub wstrzymania przyszłych inwestycji w europejskie systemy recyklingu. Mniejsza liczba inwestycji w UE lub ich brak doprowadziłyby do ponad dwukrotnego wzrostu emisji gazów cieplarnianych w Europie do 2040 r., ponieważ więcej odpadów byłoby spalanych, a nie poddawanych recyklingowi. Badanie pokazuje również, że wskaźnik recyklingu PET spadnie do 32-38% do 2040 r. w porównaniu z szacowanymi 67% w scenariuszu o obiegu zamkniętym. Stawką jest także konkurencyjność i tak już zagrożonego przemysłu europejskiego. PPWR musi zapewnić ramy polityczne, które w spójny sposób uwzględnią podaż i popyt na treści pochodzące z recyklingu, a także znajdą zrównoważone rozwiązanie w zakresie gospodarki odpadami w UE - brzmi stanowisko PRE.
W ocenie organizacji, w obecnej sytuacji prawodawcy wysyłają mylący sygnał, że nie warto inwestować w europejski łańcuch wartości recyklingu tworzyw sztucznych. Konsekwencje ponoszą w pierwszej kolejności podmioty zajmujące się recyklingiem, następni w kolejce są przetwórcy i producenci surowców.
- Pilnie wzywamy instytucje UE do wprowadzenia zabezpieczeń dla europejskiego przemysłu tworzyw sztucznych i wyrównania szans. Co więcej, twierdzenia o przejściu na gospodarkę o obiegu zamkniętym i zapewnieniu długoterminowej konkurencyjności UE będą pustymi słowami, jeśli instytucje UE nie podejmą niezbędnych działań, aby te cele urzeczywistnić - apeluje Plastics Recyclers Europe.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...