2021-01-20
Koncern AkzoNobel złożył kompleksową, niewiążącą propozycję nabycia spółki Tikkurila. Proponowane połączenie AkzoNobel i Tikkurila stworzyłoby europejskiego giganta na rynku farb i powłok.
Złożona propozycja obejmuje kwotę 31,25 euro za akcję Tikkurili i opiewa na łączną sumę 1,4 mld euro. Stanowi to premię w wysokości 113% w stosunku do średniej ceny akcji spółki Tikkurila, ważonej wolumenem za trzymiesięczny okres kończący się 17 grudnia 2020 r.
- Naturalne połączenie AkzoNobel i Tikkurila opierałoby się na stuleciach doświadczenia w branży i wspólnym europejskim dziedzictwie, aby stworzyć znaczącą wartość dla klientów, pracowników, akcjonariuszy i innych interesariuszy. Połączenie naszych marek premium i wiodących grup w portfolio zapewniłoby klientom szerszą gamę innowacyjnych produktów i usług, w tym najbardziej zrównoważone rozwiązania w zakresie farb i powłok - stwierdził Thierry Vanlancker, dyrektor generalny AkzoNobel.
Aby uzyskać zgodę na połączenie i zapewnić pewność transakcji, AkzoNobel uzgodnił z firmą Hempel kluczowe warunki sprzedaży swoich aktywów, w tym działalności w zakresie farb dekoracyjnych w krajach skandynawskich i bałtyckich. To jeden z warunków przejęcia Tikkurili.
- Skandynawska kultura i silna obecność Tikkurili w Finlandii znalazłyby odzwierciedlenie w przyszłej organizacji. Główne biura i zakłady produkcyjne Tikkurila w Finlandii stałyby się kluczowym węzłem dla połączonej działalności w regionie Morza Bałtyckiego, a zakłady produkcyjne zostałyby zasilone znaczącymi inwestycjami, aby zapewnić im przyszły wzrost. Jednocześnie AkzoNobel i Tikkurila mają wspólne podejście do zrównoważonego rozwoju - jest ono zakorzenione w naszym sposobie działania - a AkzoNobel jest powszechnie uznawany za lidera w branży farb i powłok – brzmi komunikat Akzo Nobel.
Wywodzący się z Holandii Akzo Nobel zatrudnia 34,5 tys. osób. W pierwszych trzech kwartałach 2020 r. zanotował sprzedaż w kwocie 6,32 mld euro. Tikkurila to firma z Finlandii, która w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku osiągnęła przychody w kwocie 469,1 mln euro.
Obydwie firmy są mocno obecne na rynku polskim, należąc do grona czterech największych sprzedawców farb w naszym kraju.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...