2022-07-27
Ponieważ niezawodne dostawy rosyjskiego gazu do Europy należą już do przeszłości od momentu wybuchu wojny na Ukrainie, to wiele krajów europejskich walczy o znalezienie alternatywnych źródeł energii. Chociaż UE uzgodniła plan zmniejszenia zużycia gazu ziemnego tej zimy o 15% w porównaniu ze średnią z ostatnich pięciu lat, to mimo wszystko gaz nie zostanie w najbliższym czasie porzucony jako źródło energii.
Jedną z odpowiedzi Europy na kryzys jest wzrost importu skroplonego gazu ziemnego (LNG). Obchodząc rurociągi ze wschodu, terminale LNG otwierają szerszą gamę potencjalnych dostawców. Do tej pory jednym z głównych beneficjentów tej zmiany były Stany Zjednoczone. W pierwszej połowie 2022 r. Stany Zjednoczone stały się największym światowym dostawcą LNG, odpowiadając za 71% eksportu do UE i Wielkiej Brytanii.
Z kolei Niemcy, które w znacznym stopniu uzależniły się od dostaw gazu z Rosji, od początku wojny zapowiadają budowę trzech terminali importowych LNG. Będą to jednak dopiero pierwsze terminale w tym kraju.
Na szczęście nie wszędzie w Europie jest tak słabo z przygotowaniami do zmian. Hiszpania ma już sześć terminali operacyjnych, podczas gdy Francja i Turcja mają po cztery, a oba kraje planują jeszcze jeden. We Włoszech działają trzy i dogonią one Hiszpanię po wybudowaniu trzech kolejnych planowanych terminali. Obecnie planowana jest również rozbudowa mocy szeregu terminali LNG na całym kontynencie. Rzecz jasna taki terminal ma już także Polska. Chodzi tutaj o terminal przeładunkowy i regazyfikacyjny skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Terminal ten jest największym obiektem skroplonego gazu ziemnego w Europie Północnej i Europie Środkowo-Wschodniej.
Budowa terminali może służyć jako rozwiązanie krótko- lub średnioterminowe, gdyż w sporej części europejskiej opinii publicznej wykorzystanie skroplonego gazu ziemnego jest kontrowersyjne. Niemiecka Federalna Agencja Środowiska twierdzi, że zwiększonego wykorzystania LNG, zwłaszcza w porównaniu z gazem transportowanym rurociągami, nie można uzasadnić z punktu widzenia polityki klimatycznej i efektywności energetycznej. Agencja stwierdza jednak, że rozbudowa infrastruktury LNG w trakcie przechodzenia na czystszą energię może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa dostaw, a także większej konkurencji.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 2/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Artykuł sponsorowany
2,460.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej - spotkanie dla ponad 170 osób
7 czerwca w Warszawie, w obecności ponad 170 gości, odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii...
Plastpol prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem dla branży
Targi Plastpol są środkowoeuropejskim liderem imprez branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i...
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...