2016-03-23
Kosmetyki do pielęgnacji włosów są tą kategorią w polskiej branży kosmetycznej, która odpowiada za największą część obrotów generowanych przez firmy działające w tym sektorze.
Branża kosmetyczna w Polsce jest jednym z najprężniej rozwijających się sektorów rodzimej gospodarki. Obecnie w kraju działa ponad 100 dużych i średnich przedsiębiorstw oraz 300 małych firm kosmetycznych. Jak zauważają przedstawiciele spółki Miraculum, której działalność koncentruje się na opracowywaniu kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała, wyrobów perfumeryjnych, preparatów do depilacji oraz kosmetyków do makijażu, do końca tego roku rynek kosmetyczny w Polsce ma być wart 23 mld zł.
Najwyższą wartość mają osiągnąć kosmetyki do pielęgnacji włosów (641,4 mln zł), które wyprzedzą kosmetyki do pielęgnacji skóry (616,9 mln zł), perfumy (457,3 mln zł), kosmetyki kolorowe (358,3 mln zł), kosmetyki do pielęgnacji twarzy (317,1 mln zł), dezodoranty (291,6 mln zł), kosmetyki pielęgnacyjne dla dzieci (119,5 mln zł), kosmetyki do depilacji (49,3 mln zł) oraz kosmetyki do pielęgnacji słonecznej (36,2 mln zł).
Kosmetyki do pielęgnacji włosów oraz kosmetyki do pielęgnacji skóry to kategorie, które od dawna posiadają największy udział w sprzedaży wartościowej. Wciąż jednak duże znaczenie utrzymują kosmetyki kolorowe, wśród których największą popularnością cieszą się podkłady, mascary i lakiery do paznokci. Ciągle dynamicznie rośnie też półka kosmetyków dla mężczyzn.
W ocenie przedstawicieli Miraculum, polski konsument wpisuje się w strategię smart shoppingu, jest coraz bardziej świadomy, czyta składy, poszukuje kosmetyków dobrej jakości w relatywnie niskiej cenie. Niska cena jest jednym z głównych czynników decydujących o zakupie kosmetyków, dlatego w siłę rosną marki własne. Badania zwyczajów zakupowych Polaków pokazują ponadto, iż mężczyźni najchętniej kupują kosmetyki w supermarketach, kobiety natomiast częściej wybierają drogerie.
Warto jeszcze w odniesieniu do specyfiki polskiego rynku kosmetycznego zapoznać się z wnioskami raportu przygotowanego przez Bank of America Merrill Lynch – „Cosmetics, Household & Personal Care Industry Primer”.
Pokazuje on, iż konsumenci w Polsce wydają na kosmetyki o połowę mniej niż Amerykanie – jeśli utrzyma się dotychczasowy trend (wzrost o 1,8% rocznie), nasze wydatki na kosmetyki osiągną poziom taki, jak w Stanach Zjednoczonych za 41 lat. Najwięcej Polacy wydają na kosmetyki do pielęgnacji skóry (21,4 dolarów na osobę), pielęgnacji włosów (21,1 dolarów na osobę) oraz pielęgnacji twarzy (16,3 dolary), zaś najmniej na kosmetyki do kąpieli (10,1 dolarów). Najintensywniej w naszym kraju używa się dezodorantów (79% wartości wydatków ponoszonych przez Amerykanów), ale jednocześnie zmniejszeniu ulegają wydatki na perfumy (-1,9% rocznie w latach 2012-14). Najszybciej rosną wydatki Polaków na kosmetyki koloryzujące (6% rocznie). Mimo rosnącej popularności marek własnych sieci detalicznych nadal stanowią one maksymalnie 5% rynku kosmetyków, w zależności od kategorii.
W minionym roku znaczącą role w funkcjonowaniu przemysłu kosmetycznego odgrywał, tak samo zresztą jak w latach wcześniejszych, eksport polskich produktów i to nie tylko na rynki europejskie. W tej kategorii zajmujemy szóste miejsce w Europie. W ciągu ostatnich 10 lat sprzedaż kosmetyków na rynki zagraniczne zwiększyła się jednak pięciokrotnie. Rocznie eksport wzrasta o 25%. Stosunkowo łatwym rynkiem są państwa Unii Europejskiej, przede wszystkim ze względu na jednolite prawodawstwo. Trudniej zaistnieć jest natomiast na rynkach azjatyckich i arabskich, gdzie wymagane są dodatkowe certyfikaty, a różnica klimatyczna oraz inne potrzeby skóry wymagają specjalnych receptur i konsystencji.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...