2024-09-26
IDTechEx Research opublikowało szczegółowy raport na temat biotworzyw. Wynika z niego, że rynek bioplastików zwiększy swoją zdolność produkcyjną o 12,4% w ujęciu średniorocznym z perspektywą roku 2035, tak iż wyniesie ona wtedy 11,6 mln ton.
Autorzy raportu IDTechEX Research podkreślają, że popyt na tworzywa sztuczne nadal rośnie, mimo że coraz bardziej podlegają one presji regulacyjnej i muszą się mierzyć z nieprzychylnym nastawieniem części opinii publicznej. OECD szacuje, że globalne zużycie tworzyw prawdopodobnie podwoi się do 2050 r. Aby przeciwdziałać wpływowi tworzyw na środowisko, branża przechodzi jednak na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Jednak nawet gdyby cały plastik produkowany każdego roku był w 100% poddawany recyklingowi, to nadal istniałoby zapotrzebowanie na surowiec pierwotny, aby sprostać rosnącemu zużyciu. Bioplastiki - tworzywa sztuczne syntetyzowane z surowców biopochodnych - mogą jednak zastąpić obecne tworzywa sztuczne na bazie paliw kopalnych. Biorąc pod uwagę ich biopochodne pochodzenie, tworzywa te mają mniejszy ślad węglowy i są bardziej zrównoważoną alternatywą dla obecnych surowców na bazie paliw kopalnych.
Branża bioplastików swój rozwój rozpoczęła dekady temu, ale po roku 2010 przemysł ten gwałtownie wyhamował, na co wskazywała seria bankructw i repozycjonowanie biznesu. Kryzys był spowodowany wycofaniem się z początkowych inwestycji i dużymi problemami, jeśli chodzi o skalowanie produkcji do poziomu komercyjnego. Ponadto wysoki względny koszt bioplastików w porównaniu ze znacznym spadkiem ceny ropy naftowej sprawił, że stały się one po prostu zbyt słabą konkurencją dla konwencjonalnych tworzyw sztucznych. Finalnie więc powstrzymało to wzrost zapotrzebowania na nie.
Jednak ostatnie lata, w ocenie IDTechEx Research, to odwracanie się trendów. Przede wszystkim nastąpił zwrot w kierunku zrównoważonego rozwoju ze strony właścicieli największych marek. Jest to napędzane przez nacisk konsumentów oraz przez zmiany w przepisach, np. zakazy stosowania jednorazowych tworzyw sztucznych na bazie paliw kopalnych. To z kolei zmusza producentów biotworzyw do szybszego zwiększania swoich mocy produkcyjnych, a wielu właścicieli marek tworzy z nimi partnerstwa w celu przyspieszenia procesu skalowania. Firmy produkcyjne zaczynają pokonywać wąskie gardło skali komercyjnej, a wraz z rozwojem technologii bioplastiki są produkowane po niższych kosztach. Ponadto konsumenci są teraz bardziej skłonni płacić wyższą cenę za zrównoważone bioplastiki. Czynniki te sprawiają, że biotworzywa stają się bardziej przystępne cenowo i konkurencyjne w porównaniu z konwencjonalnymi materiałami.
W ocenie IDTechEx Research, zmiana rynkowa nie byłaby możliwa bez udziału gospodarki chińskiej, gdzie ograniczono stosowanie jednorazowych tworzyw petrochemicznych. W odpowiedzi na to działanie na rynku chińskim nastąpił ogromny wzrost liczby fabryk, masowo produkujących PLA i inne biodegradowalne bioplastiki. Rządy innych krajów na świecie badają i wdrażają podobne działania, spodziewając się, że wpłyną one na zwiększenie wykorzystania bioplastików do jednorazowego użytku.
IDTechEx Research przekonuje, że głównym czynnikiem wpływającym na wzrost roli bioplastików w strukturze przemysłu tworzyw sztucznych są materiały typu drop-in. Są to surowce lub elementy składowe pochodzenia biologicznego, które mogą być bezpośrednim substytutem dla obecnych surowców kopalnych. Poprzez zastępowanie surowców kopalnych materiałami typu drop-in producenci mogą łatwiej dokonywać transformacji w kierunku zrównoważonego rozwoju. Mogą stosować te same procesy, zamiast budować zupełnie nowe zakłady, a właściwości produktu końcowego pozostają niezmienione. Oznacza to również, że można stosować dobrze ugruntowane opcje dotyczące końca cyklu życia obecnych produktów z tworzyw sztucznych, w szczególności strumienie recyklingu, które znacząco poprawiają zrównoważony rozwój produktu z tworzyw sztucznych.
- Korzystając z materiałów typu drop-in, materiał pochodzenia biologicznego można śledzić za pomocą modeli łańcucha dostaw, takich jak bilans masy, które zapewniają przejrzystość i zaufanie w całym łańcuchu wartości w odniesieniu do zrównoważonego pochodzenia i procesów materiałów. Ogólnie rzecz biorąc, rynek tworzyw sztucznych chętniej przyjmie bioplastiki typu drop-in, które mają silną przewagę nad innymi bioplastikami - to konkluzja raporu IDTechEx Research.
Mimo to nadal istnieje wiele wyzwań do pokonania dla kilku rodzajów bioplastików. Aby być naprawdę zrównoważonym i stać się częścią gospodarki o obiegu zamkniętym, bioplastiki muszą być zaprojektowane do przetwarzania pod koniec cyklu życia. Na przykład PLA, najszerzej produkowany w 100% biopochodny materiał, może być kompostowany przemysłowo, jednak nie daje to żadnej wartości kompostowi, więc w branży jest niewielu odbiorców. Tymczasem recykling PLA, w przeciwieństwie do bezpośredniego biopochodnego PET, wymaga specjalnej infrastruktury, która jest rzadka i bardzo kosztowna. W efekcie większość PLA jest źle zarządzana lub trafia na wysypisko śmieci.
- Największe grupy tworzyw sztucznych na świecie, to jest polietylen i polipropylen, pozostają bez alternatywnego rozwiązania w zakresie bioplastiku. Bionafta jest używana do produkcji biopochodnego PP i PPE, ale synteza bionafty z bioalkoholi i utleniaczy jest nieefektywna z powodu tlenu odpadowego w procesie. Ponadto stawia to producentów chemikaliów w konkurencji o surowce z biopaliwem i bioenergią. Z drugiej strony bionafta może być wytwarzana z olejów roślinnych; jednak te surowce cierpią z powodu wahań cen wynikających z niestabilności geopolitycznej. Młodsze rodzaje bioplastiku, które są nadal w fazie demonstracyjnej lub pilotażowej, wykazują obiecujące właściwości. Jednak nie rozwinęły jeszcze znaczącego zakresu zastosowań, co jest kluczowe dla rozwoju popytu na tego typu materiały. Firmy w tych niszach muszą tworzyć partnerstwa z właścicielami marek i twórcami formuł, aby rozszerzyć swoje portfolio zastosowań - czytamy w raporcie „Bioplastics 2025-2035: Technology, Market, Players, and Forecasts”, opublikowanym przez IDTechEx Research.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...