2021-07-15 / Autor: Mark Squire, R&D Manager, Actives & Disinfection, Antec International Limited, LANXESS Material Protection Products
Czwartorzędowe związki amoniowe
W 1916 roku Instytut Rockefellera po raz pierwszy doniósł o bakteriobójczych właściwościach czwartorzędowych soli amoniowych (QAC). Jednak dopiero w 1935 roku dopuszczono je oficjalnie do użytku w charakterze środka bakteriobójczego i dezynfekującego. Pierwszym czwartorzędowym związkiem amoniowym na rynku był chlorek benzalkoniowy (BZK), który początkowo został wprowadzony jako alternatywa dla kwasu karbolowego do celów antyseptyki i szorowania w warunkach chirurgicznych. BZK wykazał tak znaczącą redukcję flory skórnej, że QAC zostały poddane dalszym badaniom, jako potencjalny środek do dezynfekcji powierzchni (co zakończyło się ogromnym sukcesem). Niestety, QAC to zazwyczaj środki dezynfekujące niskiego poziomu, chyba że połączy się je z adiuwantem chemicznym lub należą do bardziej zaawansowanej generacji związków czwartorzędowych. Naukowcy zaczęli łączyć środki dezynfekujące, analizując zmiany w ich skuteczności przeciwko mikroorganizmom. Odkryli, że gdy QAC połączy się z alkoholem, występuje efekt synergii, który przyspiesza eliminację szerszego spektrum mikroorganizmów, w tym Mycobacterium tuberculosis. W związku z powyższym Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska zaliczyła kombinację QAC z alkoholami do środków dezynfekujących średniego poziomu. Obecnie niektóre szpitale preferują stosowanie kombinacji QAC/alkohol, ze względu na jej cechy bezpieczeństwa i skuteczności.
Wybielacze
Pięć tysięcy lat przed naszą erą Egipcjanie używali wybielacza do ubrań i innych tkanin. W 1847 roku jego pochodna została wprowadzona jako środek do dezynfekcji rąk w Wiedeńskim Centrum Medycznym, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania kobiet po porodzie na „gorączkę połogową”, której śmiertelność sięgała 80%. W ciągu miesiąca od wprowadzenia preparatu śmiertelność spadła o 90%.
"Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...