2021-07-15 / Autor: Mark Squire, R&D Manager, Actives & Disinfection, Antec International Limited, LANXESS Material Protection Products
Pandemia koronawirusa (COVID-19) jest źródłem coraz większych obaw i niepewności dla rządów i ludzi. Jej drastyczny wpływ na życie i gospodarkę jest bardzo niepokojący i prawdopodobnie będzie się utrzymywał do czasu przeprowadzenia masowych szczepień. Dzienna liczba nowych przypadków na całym świecie podkreśla palącą potrzebę poprawy ochrony i procedur kontroli zakażeń we wszystkich szpitalach, ośrodkach zdrowia, domach opieki, a obecnie przede wszystkim w szkołach. Jak zatem możemy lepiej zapanować nad tym zjadliwym, wysoce zakaźnym wirusem?
Walka z wirusami w przeszłości
W minionych wiekach do czyszczenia używano różnych środków chemicznych. Na przykład bohater Odysei Homera po pokonaniu rywala rozkazał palić siarkę, aby odtruć i oczyścić dom. W wielu różnych kulturach i epokach do czyszczenia oraz jako środka ochronnego do powierzchni używano też rtęci. Chociaż były to nieco archaiczne, a niekiedy toksyczne metody oczyszczania przestrzeni, dysponowano wówczas tak niewielką wiedzą o bakteriach i innych mikroorganizmach, że działanie substancji chemicznej na czynnik chorobotwórczy oceniano poprzez widoczne efekty (np. dym lub powleczenie powierzchni). W 1675 roku Antoni van Leeuwenhoek odkrył mikroorganizmy, a rok później spostrzegł, że niektóre z nich giną pod wpływem octu. Odtąd naukowcy zaczęli zdawać sobie sprawę, że te wcześniej niedostrzegalne gołym okiem stworzenia mogą wywoływać choroby oraz że istnieją substancje chemiczne, które mogą je potencjalnie zabijać, nie wywołując jednak widocznej reakcji. Odkrycie to otworzyło drzwi dla nieograniczonych badań nad wykorzystaniem środków chemicznych do zabijania mikroorganizmów na różnych powierzchniach i w różnych warunkach.
Związki fenolowe
Fenol stosuje się jako szpitalny środek antyseptyczny i dezynfekujący już od czasu, gdy Joseph Lister wykorzystał go w swojej przełomowej pracy nad antyseptyką chirurgiczną w latach osiemdziesiątych XIX wieku. W swoich badaniach nad sterylizacją narzędzi chirurgicznych i oczyszczaniem ran używał on kwasu karbolowego, który stał się pierwszym antyseptykiem szeroko stosowanym w środowisku chirurgów. Obecnie, ze względu na toksyczność fenolu, środek ten został wyparty przez syntetyczne pochodne fenolowe.
"Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 2/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Artykuł sponsorowany
2,460.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej - spotkanie dla ponad 170 osób
7 czerwca w Warszawie, w obecności ponad 170 gości, odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii...
Plastpol prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem dla branży
Targi Plastpol są środkowoeuropejskim liderem imprez branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i...
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...