2022-07-26 / Autor: Grażyna Skupińska
Wygoda i efektywność czyszczenia powodują, że konsumenci coraz częściej kupują detergenty w sprayu i aerozolu. Takie rozwiązania zapewniają ekonomiczne i równomierne rozpylenie płynu na czyszczonej powierzchni lub zabrudzonym sprzęcie. Najbardziej popularnymi detergentami z tego sektora są produkty do mycia okien i szyb.
Detergenty w sprayu i aerozolu są najczęściej stosowane do czyszczenia powierzchni roboczych (blaty kuchenne, szafki, płytki ceramiczne, zlewy i wanny, szyby i okna, kabiny prysznicowe) i urządzeń w łazienkach i kuchniach (lodówki i piekarniki), rzadziej do prania (głównie odplamiacze do materiałów i dywanów) oraz do ręcznego zmywania naczyń. Opakowanie typu spray składa się z butelki tworzywowej ze spryskiwaczem (trigger, atomizer, spray). Trigger stanowi zamknięcie butelki i składa się z kilkunastu elementów (wykonanych z różnych materiałów, głównie z polipropylenu). Jego zadaniem jest rozpylanie zawartości butelki poprzez dyszę w formie mgiełki, strumienia, a dzięki specjalnej wkładce również w postaci piany. Strumień można regulować w zależności od potrzeb. Dzięki spryskiwaczom w znacznym stopniu jest ułatwiona aplikacja detergentów na zabrudzoną powierzchnię. Triggery są również bardzo dobrym zabezpieczeniem przed rozlaniem się zawartości butelki. Spryskiwacz chroni przed dostaniem się substancji z zewnątrz.
Historia i czasy współczesne
Za twórcę tego typu opakowań jest uznawany dr Jules Montenier, który jako pierwszy w 1946 r. stworzył plastikową butelkę z rozpylaczem. W latach 60. XX w. konstrukcja została ulepszona przez dodanie dyszy i spustu spryskiwacza, co sprawiło, że rozpylanie płynu było szybsze i skuteczniejsze. Obecnie trwają prace nad zmniejszeniem ilości tworzyw sztucznych w opakowaniach stosowanych dla produktów chemii gospodarczej, jak również wykorzystaniu jak największej ilości tworzyw pochodzących z recyklingu oraz produkcji takich opakowań, aby w całości nadawały się do ponownego przetwarzania.
„CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej” to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...