2018-12-06 / Autor: Justyna Nenycz, Biogened SA
W chwili narodzin skóra dziecka nie jest w pełni dojrzała i dopiero po ukończeniu drugiego – trzeciego roku życia zaczyna przypominać budową skórę dorosłego człowieka.
Tak delikatna i wrażliwa skóra wymaga szczególnej pielęgnacji i specjalnie dla niej opracowanych kosmetyków.
Budowa skóry
Największe różnice w budowie i funkcjonowaniu skóry dziecka w stosunku do skóry osoby dorosłej obserwuje się w okresie noworodkowym i niemowlęcym. Naskórek noworodków i niemowląt jest cieńszy od naskórka dorosłego człowieka. Charakteryzuje się także odmiennym składem chemicznym keratynocytów i cementu międzykomórkowego, przez co warstwa zrogowaciała słabiej wiąże wodę. Przepuszczalność bariery ochronnej jest większa, a skóra dziecka narażona jest na przesuszenie oraz negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Mniejsza ilość włókien kolagenowych i elastynowych w skórze właściwej sprawia, że jest ona bardziej narażona na urazy mechaniczne. Słabo rozwinięta jest także tkanka podskórna. Uboga tkanka tłuszczowa negatywnie wpływa na utrzymanie właściwej temperatury ciała, przez co noworodki i niemowlęta są bardziej podatne zarówno na przegrzanie, jak ina przechłodzenie. Na system termoregulacji wpływ ma także produkcja i wydzielanie potu, które u noworodków i niemowląt nie jest w pełni sprawne.
Inny jest także stosunek powierzchni skóry do wagi. U noworodka jest on dwu-, a nawet trzykrotnie większy niż u dorosłego człowieka. Skóra dziecka jest szczególnie łatwo przepuszczalna dla różnych związków chemicznych, które mogą powodować podrażnienia i uczulenia. W związku z powyższym, skład produktów kosmetycznych dla dzieci powinien być ograniczony do minimum. W skład takich preparatów nie powinny wchodzić składniki o dużym potencjale drażniącym i alergizującym (np. olejki eteryczne). Najlepiej, aby nie zawierały sztucznych barwników, alkoholu etylowego, a ilość konserwantów była ograniczona do minimum.
Składniki lipidowe produktów dla dzieci
Ze względu na nie w pełni funkcjonujący płaszcz lipidowy, szczególnie ważne jest zaopatrzenie skóry niemowląt w substancje tłuszczowe. Jako komponenty lipidowe w preparatach dla dzieci stosowane są m.in. oleje roślinne (np. olej lniany), masło Shea i lanolina.
Olej lniany likwiduje suchość skóry dziecka, uelastycznia ją, zapobiegając tym samym jej pękaniu i nadmiernemu złuszczaniu naskórka. Używany jest do sporządzania preparatów dermatologicznych stosowanych w leczeniu egzem, stanów zapalnych skóry, oparzeń, odmrożeń.
Masło Shea stosowane jest w kosmetykach dla dzieci jako emolient zmniejszający transepidermalną ucieczkę wody ze skóry. Wysoka zawartość w składzie triglicerydów: kwasu oleinowego, stearynowego lub linolenowego sprawia, że masło Shea wykazuje dobre właściwości wiązania wody i jest szybko absorbowane z powierzchni skóry do jej wnętrza. Dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu i przeciwzapalnemu chroni skórę dziecka i przyspiesza gojenie.
Lanolina, tylko taka o wysokiej czystości, jest odpowiednia do pielęgnacji skóry dziecka. Jest zaliczana do emolientów trwale odbudowujących barierę naskórkową skóry, ponieważ poza tworzeniem warstwy okluzyjnej na powierzchni skóry wykazuje dobrą zdolność penetracji i wbudowywania w struktury cementu międzykomórkowego warstwy rogowej naskórka.
Ochrona przeciwsłoneczna
Skóra noworodków jest bardziej podatna na uszkodzenia wywołane światłem ultrafioletowym, m.in. ze względu na mniejszą zawartość melanin w naskórku, a także niedojrzały układ termoregulacyjny. Dlatego, aby uniknąć rumienia i udarów cieplnych, dzieci nie powinny być eksponowane na pełne słońce. Jeśli przebywanie na słońcu przez dziecko jest nieuniknione, konieczne jest stosowanie produktów o wysokim współczynniku ochrony przeciwsłonecznej. Najlepiej wybierać produkty typu emulsja W/O, które pozostają na skórze dłużej niż emulsje O/W. Wskazane jest stosowanie preparatów, w których składzie znajdują się filtry fizyczne (np. ditlenek tytanu, tlenek cynku). Blokują one najszerszy zakres światła, włączając w to spektra UV, zakres światła widzialnego i podczerwieni. Działają na zasadzie lustra, odbijając i rozpraszając promieniowanie; chronią skórę przed oddziaływaniem promieni słonecznych, nie wnikając w głąb jej warstw. Ogranicza to podrażnienia, uczulenia i maksymalizuje profil bezpieczeństwa. W preparatach promieniochronnych dla dzieci często stosowana jest witamina E, która chroni skórę poprzez neutralizację wolnych rodników. Witamina E zapobiega także rozpadowi lipidów skóry, włókien kolagenowych i elastynowych.
CAŁY ARTYKUŁ ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 3/2018 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...