2015-09-09
13 działających w Polsce spółek chemicznych i petrochemicznych znalazło się w gronie 500 największych przedsiębiorstw Europy Środkowo – Wschodniej. Zestawienie przygotowała firma Deloitte.
Analiza największych firm z 18 krajów Europy Środkowej i na Ukrainie obejmuje pół tysiąca podmiotów z różnych sektorów gospodarki, w tym branży chemicznej i petrochemicznej. Pokazane wyniki wskazują, że w 2014 r. przychody ogółem 500 największych firm w regionie wyniosły 682 mld euro, co oznacza spadek o 1,8% w porównaniu z rokiem wcześniejszym (694 mld euro). Mediana wzrostu przychodów to 3,1%, jednak z uwagi na deprecjację walut lokalnych średnie przychody wyrażone w euro pozostały na podobnym poziomie do roku ubiegłego (średnio spółki regionu rosły o 0,3%).
- W 2014 r. większość krajów Europy Środkowej odnotowała przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Nie znalazło to jednak bezpośredniego odzwierciedlenia we wzroście przychodów największych przedsiębiorstw regionu. Wyniki po pierwszym kwartale 2015 r. pokazują jednak, że ta sytuacja ma szansę się zmienić. Zaobserwowaliśmy nieznaczny wzrost średnich przychodów w euro na poziomie 1,7%, względem średniego spadku o -3,1% w pierwszym kwartale 2014 r. Widzimy też znaczące różnice w dynamice wzrostu czy rentowności w zależności od branży czy kraju – mówi Tomasz Ochrymowicz, Partner Zarządzający Działem Doradztwa Finansowego Deloitte Polska.
W rankingu podsumowującym 2014 r. aż 52% przedsiębiorstw zanotowało lepsze wyniki niż rok wcześniej. Największą spółką Europy Środkowej okazał się PKN Orlen, który wyprzedza węgierski MOL o prawie 10 mld euro przychodów. Płocki koncern zanotował jednak spadek przychodów o 5,5%, a jego konkurent o 13,3% względem 2014 r.
W zestawieniu ujęto następujące firmy chemiczne i petrochemiczne działające w Polsce:
Inne spółki z branży petrochemicznej i chemicznej znajdujące się w czołówce klasyfikacji to: 12 miejsce Agrofert (Czechy), 23 miejsce Unipetrol (Czechy), 29 miejsce Slovnaft (Słowacja).
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...